GRUF – Grundläggande utbildning i tillsyn av förorenade områden

Länsstyrelsen i Värmland, Halland och Västra Götaland bjuder in dig som arbetar eller kommer i kontakt med förorenade områden till en tvådagars grundläggande utbildning i tillsyn av förorenade områden!
Syfte och innehåll
Syfte med utbildningen är att få inblick i några av de mest relevanta delarna av efterbehandlingsprocessen samt att öka kunskapen för att underlätta arbetet med tillsyn på förorenade områden.
Dag ett kommer att ge grundläggande kunskap inom utvalda delar av efterbehandlingsprocessen medan dag två kommer bestå av viss fördjupning inom Metodik för inventering av förorenade områden (MIFO) och provtagningsstrategi.
Målgrupp
Utbildningen riktar sig till dig som arbetar med myndighetsutövning av förorenade områden. I första hand erbjuds platser till handläggare i Halland, Värmland och Västra Götaland. I mån av plats är deltagare från andra län varmt välkomna.
Om anmälan
Anmälan är bindande. Man kan välja att medverka båda dagarna eller bara en av dem. Antalet platser är begränsat till maximalt 75 personer. Länsstyrelsen förbehåller sig därför rätten att vid behov fördela platserna mellan kommunerna. Ni kommer att få bekräftelse på att er anmälan tagits emot efter att anmälningstiden har gått ut. Om du behöver boende bokas detta på egen hand och ingår inte i deltagaravgiften.
Tider som gäller är: 7 november klockan 09.00-16.30 och 8 november klockan 08.00-15.00. Du väljer och fyller i ett av nedanstående tre anmälningsalternativ (i den grå rutan).
OBS! Kostavvikelser anmäls till rebecca.s.nilsson@lansstyrelsen.se
Kontakt vid frågor om anmälan: rebecca.s.nilsson@lansstyrelsen.se
Kontakt vid frågor om tillgänglighetsanpassning: matilda.h.lindstrom@lansstyrelsen.se
Dag 1 Tisdagen den 7 november
09.00-09.30 Fika och incheckning
09.30‐09.50 Välkomna och inledning
09.50‐11.50 Ansvarsbedömning
11.50-12.40 Lunch
12.40-13.25 Introduktion MIFO
13.25-13.30 Energipaus
13.30-14.30 Undersökningar och utredningar
14.30-15.00 Fika
15.00-16.00 Riskbedömning
16:00-16.30 Uppsamling av frågor samt avslutning
Dag 2 Onsdagen den 8 november
08.00-08.30 Backspegel – sammanfattning och reflektioner från dag 1
08.30-09.15 MIFO – fördjupning
09.15-10.45 MIFO – gruppdiskussioner med case inklusive fika
10.45-11.30 MIFO – diskussion och frågor i helgrupp
11.45-12.30 Lunch
12.30-13.30 Provtagningsstrategi fördjupning
13.30-13.50 paus (frukt)
13.50-14.45 Provtagningsstrategi fördjupning
14.45-15.00 Avslutning och fika
- Var:
- Hörsalen, Länsstyrelsen Västra Götalands län, Stora Badhusgatan 2B, Göteborg. Samtliga deltagare behöver visa giltig ID-handling vid ankomst. Detta beror på säkerhetsläget i omvärlden.
- Kostnad:
- Deltagaravgiften för utbildningen beror av antalet anmälda deltagare men kommer att vara max 2000 kr exkl. moms. Fika och lunch ingår.
- Sista anmälningsdag:
- 13 okt 2023
Anmäl dig till dag 1
Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.
Anmäl dig till dag 2
Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.
Anmäl dig till dag 1 och 2
Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.