10- 11 sep 2019 klocka 09.30 - 15.00

Inbjudan till nätverksträff för mellanstora städer på temat situationell brottsprevention

Välkommen till en nätverksträff för mellanstora städer i Dalarnas, Gävleborgs, Södermanlands, Uppsala, Värmlands, Västmanlands och Örebro län. Målgruppen för nätverksträffen är kommun-poliser, brottsförebyggande samordnare, samhällsplanerare och politiker med ansvar för brottsförebyggande arbetet i kommunen.

Konferensen hålls den 10–11 september, på Örebro Slott, med start klockan 09.30 dag 1 till 15.00 dag 2. Boendet är förlagt till City hotel i Örebro.

Anmälan

Du anmäler dig via e-post till din regionala brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen senast den 8 augusti 2019. Max fem platser per stad.

Ange i din anmälan om du har särskilda behov av utrustning eller hjälpmedel som arrangören ska tillgodose, eller om du har allergier eller behov av speciell kost.

Kostnad: Deltagande på nätverksträffen är kostnadsfritt. Anmälan är bindande, men platsen kan överlåtas. Vid uteblivet deltagande eller avbokning efter anmälningstidens utgång debiteras 1 500 kr/person.

Frågor: Hänvisas till din regionala brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen.

Regionala brottsförebyggande samordnare:

Tor Lundberg, Dalarnas län tor.lundberg@lansstyrelsen.se

Nelli Kopola, Gävleborgs län nelli.kopola@lansstyrelsen.se

Eva-Sara Beckman, Södermanlands län eva-sara.beckman@lansstyrelsen.se

Mattias Lindh, Uppsala län mattias.lindh@lansstyrelsen.se

Maude Johansson Värmlands län maude.johansson@lansstyrelsen.se

Sanela Cerimagic, Västmanlands län sanela.cerimagic@lansstyrelsen.se

Annika Borg, Örebro län annika.borg@lansstyrelsen.se

Program

Tisdag den 10 september 2019

09.30 Fika och registrering

10.00 Välkommen, praktisk information och presentation av deltagande kommuner

11.30 Stadsplanering för att förebygga segregation – Terence Fell, lektor i statsvetenskap Mälardalens högskola

12.15 Reflektion och diskussion

12.30 Lunch

13.30 Att jobba med säkerhet och trygghet i planprocessen – från BoTryggt2030 till platssamverkan, Dr.Cornelis Uittenbogaard, stadsplanerare/forskare, Tryggare Sverige

14.30 Reflektion och diskussion

15.00 Fika

15.30 Hur arbetar man i Helsingborg med stadsplanering för ökad trygghet – från strategi till praktik, Moa Sundberg, stadsmiljöstrateg och Cecilia Fredriksson, samhällsplanerare

16.30 Reflektion och diskussion

17.00 Slut för dagen

19.00 Middag

Onsdag den 11 september 2019

08.30 Reflektioner från gårdagen

08.45 Metodstöd för lokala trygghetsundersökningar, Annika Borg, Länsstyrelsen Örebro och Anna Meehan, Örebro universitet

09.15 Reflektion och diskussion

09.45 Fika

10.15 Fokus Skärholmen – Stockholms stads profilprojekt för socialt hållbar stadsutveckling, Karin Ahlzén, projektchef för Fokus Skärholmen

11.30 Reflektion och diskussion

12.00 Lunch

13.00 Stadsplanering, brott och trygghet, Thomas Pettersson, kommissarie, Polismyndigheten

14.00 Reflektion och diskussion

14.30 Summering och utvärdering

15.00 Fika och avslutning

Välkommen med din anmälan!

VAR: Konferens på Örebro Slott, boende på City hotel i Örebro

KOSTNAD: Deltagande på nätverksträffen är kostnadsfritt. Anmälan är bindande, men platsen kan överlåtas. Vid uteblivet deltagande eller avbokning efter anmälningstidens utgång debiteras 1 500 kr/person.

SISTA ANMÄLNINGSDAG: 08 aug 2019

Kontakt