Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Carlbom, Gunnar C
Domaregården, 670 20 Glava
0570-155 09
gunnar.carlbom@hotmail.com

Förordnande: 1974-09-05 - tills vidare

Sundqvist, Maud
Christian Erikssons väg 53, 671 42 Arvika
070-684 86 21
maud.sundqvist.ksau@telia.com

Förordnande: 1995-03-02 - tills vidare

Wåhlund, Aina
Sälboda Slottet, 670 35 Gunnarskog
070-333 67 39
aina.wahlund@telia.com

Förordnande: 2005-06-21 - tills vidare

Wettmark, Jan
Rackstad, Höjden, 671 92 Arvika
070-617 23 90
jan.wettmark@arvika.se

Förordnande: 2005-06-21- tills vidare

Wikstrand, Anna
Bror Sahlströms Väg 24
671 41 Arvika
070-604 11 01
anna.wikstrand@arvika.se

Förordnande: 2016-01-11 till 2022-01-10

Jansson, Lars-Ove
Trädgårdsgatan 5, 671 30 Arvika
070-666 51 92
lars-ove.jansson@arvika.se

Förordnande: 2020-04-10 till 2025-04-09

Beri, Jina
Glashyttegatan 18B, 671 50 Arvika
072 -274 84 02
jina.beri89@gmail.com

Förordnande: 2020-06-04 till 2025-06-03

Hedelin, Zara
Sävsjövägen 2B, 651 50 Arvika
070-931 53 92
zedelin@gmail.com

Förordnande: 2022-06-21 till 2027-06-20

Söderberg, Johanna
Fjäll, Väststuga, 670 41 Koppom
0571-281 00 (Eda kommun)
070-601 70 37
johanna.soderberg@eda.se

Förordnande: 1999-10-11

Jessen, Hans-Peter
Sandsgården, Nytomta
671 93 Arvika
073-0755594
0571-281 00
jessen.hanspeter@gmail.com

Förordnande: 2003-03-17 - tills vidare

Frisk, Sune
Strandvägen 6, 680 90 Nykroppa
0590-415 32
070-322 62 53
frisk.irene@telia.com

Förordnande: 1994-03-08 - tills vidare

Sandberg, Per-Åke
Slädsjöfallet, 680 96 Lesjöfors
076-834 04 43
per-ake.sandberg@filipstad.se

Förordnande: 1995-03-06 - tills vidare

Ahremark Persson, Benny
Norrmalmsgatan 22, 654 65 Karlstad
073-043 42 17
benny.g.persson@telia.com

Förordnande: 2003-07-14

Forsberg, Bo
Radhusgatan 8, 682 32 Filipstad
0590-109 25
070-437 00 60
bogerd8@yahoo.se

Förordnande: 2003-07-14 - tills vidare

Sönstebö Mossberg, Linn
Nyckelby, Norsgärdet, 669 92 Deje
072-553 19 90
linn@gamlakraftstationen.se

Förordnande: 2015-03-03 till 2026-03-02

Engmalm, Håkan
Orrvägen 21, 669 31 Deje
0552-100 01
073-055 27 44
hakan@engmalm.dinstudio.se

Förordnande: 2017-03-13 till 2025-03-12

Ögren, Stefan
Myre 1, 669 22 Deje
070-362 25 50
0565-155 98 (arb)
stefan.ogren@telia.com

Förordnande: 2020-06-17 till 2025-06-16

Lawén, Per
Gärdesgatan 23, 667 31 Forshaga
076-725 33 30
per.lawen@forshaga.se

Förordnande: 2021-10-01 till 2026-09-30

Andersson Widin, Charlotta
Södra Näs Östtomta, 664 92 Värmskog
070-233 27 41
0570-46 10 47
lotta@landsronningen.com

Förordnande: 1999-12-17 tills vidare

Bergkvist, Margret
Västanberg Åsarna 1
680 50 Ekshärad
070-549 03 14 samt 076-183 03 14
0563-185 00 (växel kommunen)
margret.bergkvist@gmail.com

Förordnande: 2001-12-11 tills vidare

Hülphers, Camilla
Stjärnsnäsvägen 14, 683 34 Hagfors
070-272 16 36
camilla.hulphers@gmail.com

Förordnande: 2019-12-07 till 2024-12-06

Säfström,Ylva J
Björnängsvägen 6, 683 33 Hagfors
076-525 97 43
ylva.safstrom@edu.hagfors.se

Förordnande: 2020-09-19 till 2025-09-18

Tingdahl, Bengt
Enbärsvägen 9, 663 41 Hammarö
054-52 21 18
070-688 96 51
tingdahl@hammaro.st

Förordnande: 1980-12-18 tills vidare

Wallström, Margot
Västra Takene 315, 663 91 Hammarö
me.wallstrom@gmail.com

Förordnande: 1989-11-20 tills vidare

Ek, Christina
Gränsvägen 33, 663 34 Skoghall
072-216 98 21
ekchristina@bahnhof.se

Förordnande: 2011-05-09 till 2025-05-08

Samuelsson, Birgitta
Östra Kyrkogatan 4, bv, 652 24 Karlstad
070-659 25 31
eva.birgitta.samuelsson@gmail.com

Förordnande: 1996-12-13 tills vidare

Möller, Fredrik
Galonvägen 29, lgh 1202, 168 73 Bromma*
010-486 73 22
070-394 91 34
fredrikmoller@gmail.com

Förordnande: 2005-10-12 tills vidare

Mithander Andersson, Maud
Dalbygatan 12, 654 68 Karlstad
054-83 23 06
070-891 48 12
maud.mithander@gmail.com

Förordnande: 2008-12-01 tills vidare

Adeen, Ragnar
Hasselbol 423, 655 93 Karlstad
054-24 07 72
070-304 07 72
ragnar.adeen@gmail.com

Förordnande: 2008-12-05 tills vidare

Nilsson, Lill
Tegnérsgatan 11 A, 652 18 Karlstad
054-10 18 26
070-370 73 82
lill.n@telia.com

Förordnande: 2008-12-05 tills vidare

Johansson Dervander, Anna
Muraregatan 6, lgh1303, 652 28 Karlstad
070-569 88 11
annaejohan@live.se

Förordnande: 2008-12-17 tills vidare

Lindeby, Sanna
Hagtornsgatan 5, 652 30 Karlstad
054-21 42 08
sanna@lindeby.com

Förordnande: 2009-01-14 tills vidare

Larsson, Nina
Ornövägen 12 A, 137 71 Dalarö
08-786 43 47
nina@ninalarsson.se

Förordnande: 2009-04-21 tills vidare

Torvaldsdotter Dehring, Helene
Packhusallén 8 B, 652 14 Karlstad
070-001 82 38
helene.dehring@karlstad.se

Förordnande: 2011-06-14 till 2025-06-13

Peterson, Ulf-Peter
Österängarna 536, 660 60 Molkom
073-047 67 48
ulf-peter.peterson@telia.com

Förordnande: 2015-11-03 till 2026-11-02

Kielba, Susanne
Tulegatan 4, 652 21 Karlstad
070-548 33 92
susannekielba@gmail.com

Förordnande: 2015-11-03 till 2026-11-02

Nilsson, John
Styrbordsgatan 8, 652 27 Karlstad
070-348 40 24
john.nilsson@karlstad.se

Förordnande: 2016-01-11 till 2022-01-10

Teimouri, Arman
Kanikenäsbanken 23 A, 652 14 Karlstad
072-141 01 20
armanteimouri@gmail.com

Förordnande: 2017-03-10 till 2025-03-09

Alsterlind, Bengt
Sjöängsgatan 20, 654 61 Karlstad
070-696 36 09
bengtalsterlind10@gmail.com

Förordnande: 2017-06-07 till 2025-06-06

Björklund, Lotta
Steffens väg 435, 655 92 Karlstad
070-020 94 00
lotta.bjorklund@karlstad.se

Förordnande: 2018-04-03 till 2026-04-02

Pettersson, Jonas
Orrholmsgatan 13 A, 652 15 Karlstad
073-509 05 20
styrman.jonas@icloud.com

Förordnande: 2018-04-03 till 2026-04-02

Ullenius, Marie
Gråstensvägen 10, 653 50 Karlstad
070-630 07 77
ullenius.marie@gmail.com

Förordnande: 2018-04-03 till 2026-04-02

Lund Kopparklint, Marléne
Södra Sanna 120, 655 91 Karlstad
054-53 00 81
070-614 14 90
marlene.kopparklint@karlstad.se

Förordnande: 2018-09-01 till 2026-09-01

Spinord Westberg, Tony
Sandbäcksgatan 5, 653 40 Karlstad
070-224 07 55
spinord.westberg@telia.com

Förordnande: 2019-01-21 till 2022-01-20

Larsson, Lena
Nordmarksgatan 23, 652 30 Karlstad
070-529 43 99
lena.i.larsson.57@gmail.com

Förordnande: 2019-04-20 till 2027-04-19

Nisser, Per-Samuel
Höja Gård 1, 655 92 Karlstad
070-689 39 39
per-samuel.nisser@kalrstad.se

Förordnande: 2019-05-01 till 2022-04-30

Sundström, Birgitta
Repslagaregatan 14, 652 20 Karlstad
070-445 21 44
birgitta.sundstrom@karlstad.se

Förordnande: 2019-05-21 till 2022-05-20

Thörner, Tina
tinat@pc2000.se
076-822 40 50

Förordnande: 2020-08-28 till 2025-08-27

Sjögren, Marie
Matrosgränd 3, 652 16 Karlstad
070-243 32 93

Förordnande: 2021-02-09 till 2026-02-08

Jensen, Iréne
Herrgårdsgatan 8, 652 24 Karlstad
070-376 45 09

Förordnande: 2021-02-09 till 2026-02-08

Kvarnström, Cathrine
Hantverkaregatan 21, 654 60 Karlstad
070-794 13 68

Förordnande: 2021-02-09 till 2026-10-26

Käwe, Ingrid
Herrgårdsgatan 5, 652 24 Karlstad
ingrid.a.kawe@gmail.com
070-827 69 01

Förordnande: 2022-12-06 till 2027-12-05

Schultz, Mikael
5:e Villagatan 18, 653 41 Karlstad
mikael.schultz@gmail.com
070-243 34 43

Förordnande: 2022-12-06 till 2027-12-05

Ragnarsson, Jan-Olov
Jonsbyn 418 Bäckås, 660 60 Molkom
0554-191 13
jan-olov.ragnarsson@kil.se

Förordnande: 2004-05-17 tills vidare

Brunsell-Olofson, Monica
Ravinvägen 5, 665 31 Kil
0554-319 24
076-128 45 52
monica.olofson@sunne.se

Förordnande: 1997-02-17 tills vidare

Sandborgh, Anna
Tingvallagatan 23, 652 25 Karlstad
070-549 43 11

Förordnande: 1986-10-27 tills vidare

Johansson, Ann-Kristine
Sjöleden 14, 665 91 Kil
070-513 43 86
annkristine62@gmail.se

Förordnande: 2008-12-17 tills vidare

Carlström, Torbjörn
Lene, Patterud 1, 665 93 Kil
070-260 94 41
tb.carlstrom@gmail.com

Förordnande: 2019-09-01 till 2022-08-31

Thunberg, Bo
Hannär Gård 1, 665 91 Kil
070-883 35 25
bo.thunberg@inspiratio.se

Förordnande: 2021-03-08 till 2026-03-07

Wennström, Bo
Spelmansgatan 30, 681 31 Kristinehamn
0550-801 79
070-293 42 60
bo@skeppsakademin.se

Förordnande: 1995-04-05 tills vidare

Klingvall-Pettersson, Brith
Älvgränd 6, 681 51 Kristinehamn
070-638 76 66 (arb)
0550-166 37
brith.klingvallpettersson@comhem.se

Förordnande: 1998-12-11 tills vidare

Julin Dombrowe, Eva
Vandringen 16 A, 681 52 Kristinehamn
070-590 44 21
eva.julindombrowe@kristinehamn.se

Förordnande: 2019-07-19 till 2027-07-18

Modin, Mats
Branten 1, 681 52 Kristinehamn
070-20 17 300
mats.modin@outlook.com

Förordnande: 2020-07-20 till 2025-07-19

Byqvist, Victoria
Oxlyckegatan 22, 681 43 Kristinehamn
070-316 00 25
0550-858 28 (arb)
victoria.byqvist@hotmail.com

Förordnande: 2020-07-24 till 2025-07-23

Inga vigselförrättare registrerade

Rodèhn, Berit
Notbindarvägen 16, 688 30 Storfors
070-756 00 00
beritrodehn@hotmail.se

Förordnande: 2018-11-26 till 2026-12-14

Eriksson, Gunnel
Bjurtjärn, Björkhöjden, 688 92 Storfors
070-688 23 26
gunnelerikssonm@gmail.com

Förordnande: 2018-11-26 till 2026-12-14

Adolfsson, Karl-Johan
Elofsrud 67
686 95 Västra Ämtervik
0565-510 66
070-371 32 35
karl-johan.adolfsson@sunne.se

Förordnande: 1995-01-27 tills vidare

Karlsson, Peter
Vasagatan 37, 79231 Mora
070-661 08 40
peter-karlsson@hotmail.com

Förordnande: 1997-09-06 tills vidare

Edberg, Urban
Länsmansgården 2, 686 93 Sunne
070-331 37 05
urban.edberg@gmail.com

Förordnande: 2003-12-05 tills vidare

Junedahl, Ingalill
Askersby 46, 686 91 Sunne
0565-312 62
070-565 12 62
ingalill@junedahl.se

Förordnande: 2003-12-05 tills vidare

Persson, Ola
Kisterud 17, 686 95 Västra Ämtervik
0565-160 04 (arb)
070-672 50 27
ola.persson@sunne.se

Förordnande: 2007-02-01 tills vidare

Karlsson, Åke
Mårdvägen 1, 686 33 Sunne
0565-128 24
070-386 65 72
0565-148 70
ake.karlsson@fonus.se

Förordnande: 2014-06-23 till 2025-07-08

Åhman, Marianne
Lövnäsvägen 21, 686 35 Sunne
070-512 93 67
marianne.sunne@telia.com

Förordnande: 2021-04-21 till 2026-04-20

Einevik, Ingrid
Aspvägen 6, 661 43 Säffle
0533-415 50

Förordnande: 1989-12-19 tills vidare

Augustsson, Bo
Laxarby Heden Halleby 1, 666 92 Bengtsfors
0531-420 15
b.augustsson@telia.com

Förordnande: 2007-04-18 tills vidare

Rosén, Ingemar
Spässlanda Kullen, 661 93 Säffle
0533-68 15 03
070-608 58 51
ingemar.rosen@saffle.se

Förordnande: 2015-03-17 till 2026-03-16

Olausson, Peter
Eneby, Häljebol, 661 95 Värmlands Nysäter
0533-310 24
073-219 27 04
peter.olausson@kau.se

Förordnande: 2015-04-01 till 2026-03-31

Bäckström, Margareta
Bräckan Solbacka, 661 96 Säffle
0533-500 11
073-087 41 55
margareta.backstrom@saffle.se

Förordnande: 2018-07-16 till 2026-07-15

Bennetoft, Tomas
Aspvägen 4, 661 43 Säffle
0533-153 39
070-566 03 28
tomas.bennetoft@if.se

Förordnande: 2019-03-20 till 2022-03-19

Winborg, Tess
Enbärsvägen 29, 661 43 Säffle
073-813 64 40
tess.winborg@gmail.com

Förordnande: 2019-07-02 till 2022-07-01

Birgersson, Torkel
Mölnbackagatan 3A, 654 64 Karlstad
070-222 09 32
torkel.birgersson@gmail.com

Förordnande: 1994-11-14 tills vidare

Sahlström, Bengt
Utterbyn 49, 685 92 Torsby
070-850 21 36
bengt@sahlstromsgarden.se

Förordnande: 1994-11-14 tills vidare

Stjerndorff, Thomas
Solstugan, Ö Tönnet, 680 50 Ekshärad
0560-160 01
thomas.stjerndorff@torsby.se

Förordnande: 2003-09-10 tills vidare

Laack, Håkan
Lövstigen 8, 685 34 Torsby
070-332 03 02
hakan.laack@torsbybostader.se

Förordnande: 2003-09-10 tills vidare

Järåsen, Ann-Katrin
Björlins gata 15, 680 60 Sysslebäck
070-190 61 07
ann-katrin.jarasen@torsby.se

Förordnande: 2016-12-09 till 2024-12-08

Carlsson, Anna-Lena
Lövgårdsvägen 8, 680 60 Sysslebäck
076-816 57 42
anna-lena.carlsson@torsby.se

Förordnande: 2017-06-01 till 2025-05-31

Svantorp, Gunillla
Lärkstigen 11, 672 31 Årjäng
070-235 13 46
gunillla.svantorp@riksdagen.se

Förordnande: 2017-04-07 till 2025-04-06

Att bli vigselförrättare

Länsstyrelen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige.

En vigselförrättare behöver ha kunskap om tillämplig lagstiftning gällande till exempel:

  • hur en vigsel ska gå till
  • hindersprövning
  • vilka dokument som ska upprättas och skickas in efter vigseln.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterliagre 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon resersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Kontakt