Betesförmedling

Ko som betar

Länsstyrelsen förmedlar kontakter mellan markägare och djurägare så att du som har djur kan hitta bete till dina djur och du som har mark kan få djur som betar den.

Varför förmedlar vi kontakter för bete?

Naturliga ängs- och betesmarker är bland de mest artrika miljöerna i odlingslandskapet. De innehåller foderresurser som betesdjur kan nyttja och det bidrar till att levande, öppna landskap bevaras. Därför vill Länsstyrelsen underlätta för djur- och markägare att hitta varandra.

Vill du vara med i betesförmedlingen?

Söker du mark eller betesdjur hittar du inkomna intresseanmälningar nedan. Vill du göra en intresseanmälan? Klicka på aktuell länk nedan för att fylla i din intresseanmälan.

Djurägare söker mark

Markägare söker djur

Intresseanmälan finns kvar på hemsidan i 6 månader. Hör av dig till Länsstyrelsen om du vill ta bort den tidigare.

Så hanterar vi dina personuppgifter

Djurägare som vill hitta mark för bete

Djurägare

Kontaktuppgifter

Söker (område & mark)

Djurslag

Henrik Nisser

henrik@alstrum.se,

0706006283

Betesmark i Karlstad, Hammarö, Forshaga

Nötdjur, dikor

Anders Bergfjord

a_bergfjord@hotmail.com, 0702160057

Betesmark, Slåtteräng att skördan & Vall att skörda i Västra Värmland

Nöt, diko m. kalv

Kajsa Jern

Jern.kajsa@gmail.com, 0703607691

Betesmark i Filipstad med omnejd

Häst

Laila o Haglund

Spiramira@yahoo.se, 0730233669

Betesmark i Arvika

Häst

Sophia Ström

info@sodrabergsgarden.se, 0739367912

Betesmark i Sunne kommun

Kor, getter, hästar

Liv Prestberg


Liv.prestberg@dv.sjv.se, 0703111749

Betesmark & Vall att skörda i Munkfors

Häst

Susanne Hergenhahn

hergenhahn.susanne@gmail.com, 0738345802

Betesmark i Hagfors & Ekshärad

Får

Nils-Olof Olsson tropp

Nils-olof@bonnigast.se, 0703665221

Betesmark, Slåtteräng att skörda & Vall att skörda i Eda, Årjäng & Arvika

Nötkreatur, dikor

Maria Berglund

please11@hotmail.com, 0702289415

Betesmark i Forshaga kommun

Får

Mikael Karlsson

Mikael.karlsson@nrcgroup.se, 0722433350

Betesmark & Vall att skörda i Högboda med omnejd

Nöt

Madelene Libonius

madelenelibonius@hotmail.com, 0736787496

Betesmark, Slåtteräng att skörda & Vall att skörda i Sunne

Häst

Sofia Stefansson

Sofia.stefansson1974@gmail.com, 0706454904

Betesmark, Hammarö

Häst






Markägare som vill hitta djur som kan beta

Markägare

Kontaktuppgifter

Område och areal

Typ av mark

Linda Kyrksjö

lindakyrksjo@hotmail.com, 0703611957

Västby Kruggerud, Åmotsfors: 2-3 ha

Betesmark - el, vatten, tillsyn & lite stängselmaterial finns

Eva & Conny Karlsson

ecc@telia.com, 0702850754/ 0703147828

Ransäter, Klarälven

Äng, buskage - Vatten finns

Sara Ekengren

Sarasyd@hotmail.com, 0708113515

Sunne: 0,45 ha

Äng - Vatten & tillsyn finns

Anna-Karin Lindahl

annakarin1986@live.se, 0702706676

Sunne, Backetorp: ca. 1,2 ha

Betesmark, även slymark - El finns

Marcus Norström

marcus@komposithallen.se, 0705542405

Rud, Hammarö: ca 15 ha

10 ha strand med vass, 5 ha vall - strand med vatten, elstängsel, bostadhus i anslutning till mark

Håkan Jonasson

hjonasson@hotmail.se, 0767745310

Edsvalla, ca 10 ha

Betesmark (lämplig till får) - el, vatten, stängsel och tillsyn finns

Olof Jönsson

asa.olof@bliab.se, 0706051822

Munkfors, ca 5 ha

Avslagen betesvall (lämplig till får) - vatten finns, ej stängsel






Om du söker andra fodermedel än bete och grovfoder kan du vända dig till;

Fodertipsetlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Foderhjälpen© 2018-2019 Värmlandlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Europeiska jordbruksfonden

Betesförmedlingen ingår i en satsning för skötsel av ängs- och betesmarker – nätverk, samverkan och nya metoder. Målet är att skapa förutsättningar för och öka kunskapen kring skötsel av ängs- och betesmarker i områden där brist på betesdjur är en sannolik orsak till att marker riskerar att växa igen.

Projektet genomförs inom ramen för landsbygdsprogrammet och finansieras med medel ur Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling.

EU-kommissionens webbplats för jordbruk och landsbygdsutvecklinglänk till annan webbplats

Kontakt