Levande landskap med alternativa produktionssystem
Den 5 november 2020 genomförde Länsstyrelsen i Uppsala län ett webbinarium om alternativa odlings-/brukningsmetoder, även kallat Conservation agriculture och Agroforestry.
Föreläsarans presentationer kan du ta del av, och även titta och lyssna på de olika presentationerna som spelades in under dagen.
Presentationerna belyser de olika alternativa produktionssystem som är kopplade till uthållig livsmedelsproduktion, betydelsen av perenna växter för att bevara den biologiska mångfalden, hushållning av vattenresurser och växtnäring, samt åtgärder som kopplas till klimatanpassningsåtgärder och energieffektivitet.
Filmerna är textade, och du kan aktivera textningen genom att klicka på den fyrkantiga ikonen längst ned till höger (Undertexter) när du öppnat filmen. Du kan också trycka C på ditt tangentbord. När undertexterna är aktiverade, ser du ett rött streck under ikonen.
Filmer från webbinariet
Maria Axelsson, enhetschef Länsstyrelsen i Uppsala län och Catharina Rudolphson, LRF Mälardalen.
Prof. Ingmar Messing, SLU Uppsala.
Josef Apell, Skogsbo Gård, Ängelholm.
Länsstyrelsen har inte tillstånd att publicera filmen.
Philip Hedeng, Heagårds Egendom, Halmstad.
Andrew Howard, Bockhanger Farms, Kent.
Andrew Howards presentation kan tyvärr inte publiceras då den blir för stor för nedladdning.
Prof. Jennie Barron, SLU Uppsala.
Christina Schaffer, Stockholms Universitet.
Kjell Sjelin, Hånsta Östergärde, Uppsala.
Stephen Briggs, Whitehall Farm, Cambridgeshire.
Johanna Björklund, lektor Örebro Universitet. Projektledare för projektet ”Hållbar livsmedelsproduktion”.
Asnaketch Woldetensaye, Länsstyrelsen i Uppsala län.
Kontakt
-
Asnaketch Woldetensaye
Greppa näringen, Rikt odlingslandskap, Ekologiskt produktion
E-post till Asnaketch Woldetensaye
Telefon 010-2233374
Tack för din medverkan
Berätta hur vi kan göra den här sidan bättre. Dina synpunkter är värdefulla för oss och din medverkan hjälper oss att förbättra webbplatsen.
Tyvärr kan vi inte svara på dina synpunkter här. Om du har en fråga som du vill ha svar på kan du gå via kontaktinformation.