Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Beredskapsansvariga aktörer i Stockholm och på Gotland övade att ställa om till krigsorganisation

Vad händer när larmet för höjd beredskap går? Det var ämnet när handläggare med ansvar för krigsorganisation vid kommuner, regioner och myndigheter inom det Östra civilområdet träffades tillsammans med representanter från Mellersta militärregionen hos Länsstyrelsen Stockholm under onsdagen.
Under åren 2025–2027 pågår den nationella övningsserien Övning av totalförsvar. Övningsserien övar hela Sveriges totalförsvarsförmåga. Sammantaget är det den största totalförsvarsövningen i Sverige på decennier.
I Civilområde Öst, det vill säga Stockholms tillsammans med Gotlands län, genomfördes den första delövningen i onsdags i form av en kunskapshöjande seminarieövning.
– Syftet var att skapa större medvetenhet om hur vi gemensamt kan och bör genomföra övergången från fredstida organisation till krigsorganisation. Vi behöver prata om vad det innebär för vår samordning när roller och uppdrag förändras av att lagstiftning för höjd beredskap träder i kraft, säger Mari Olsén, lokal övningsledare för Övning av totalförsvar vid kansliet för Östra civilområdet.
Efter övningen fick deltagarna med sig stödmaterial för att fortsätta att öva och utveckla den egna krigsorganisationen.
– Övningen är en del av den långsiktiga förmågehöjning som vi bygger upp när vi nu tillsammans stärker totalförsvaret, säger Gunilla Runberg, chef för Östra civilområdeskansliet.
Under året kommer ytterligare ett par delövningar inom den nationella övningsserien att äga rum i Östra civilområdet. Bland annat kommer berörda beredskapsorganisationer och myndigheter att delta i en övning om civilt värdlandsstöd i juni. Efter sommaren planeras det för en större övning på Gotland där en simulerad utrymning övas.
– Genom att öva blir vi bättre förberedda på att hantera en situation med höjd beredskap. Skulle det inträffa ett väpnat angrepp mot Sverige kan både Stockholm och Gotland vara måltavlor. Helt enkelt därför att vi är ett huvudstadslän och Gotland har ett strategiskt läge i Östersjön som vi behöver försvara. Då behöver vi ett starkt totalförsvar – där försvarsmakten ansvarar för att försvara våra län militärt med stöd från det civila försvaret, men där det civila försvaret också upprätthåller förmågan till ett fungerande samhälle. Att huvudstaden fortsätter fungera även i ett läge av höjd beredskap är av stor vikt inte bara för våra län, utan faktiskt för hela Sverige, säger Gunilla Runberg.