Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Algläget torsdag vecka 29

Ytansamlingar av cyanobakterier kan observeras från sydvästra Östersjön till norra Östersjön, i Finska viken och i Ålands hav.
Blomningen av cyanobakterier fortsätter i Egentliga Östersjön och rapporter från allmänheten börjar komma in allt mer.
Det är mestadels klart väder över Östersjön men delvis molnigt i norra delarna av Egentliga Östersjön. Ytansamlingar av cyanobakterier, det som brukar kallas algblomning, har observerats på satellitbilder från sydvästra Östersjön till norra Östersjön, i Finska viken och i Ålands hav. Under gårdagens provtagningar väster om Gotland, öster om Öland och sedan ner till Hanöbukten observerades ytansamlingar vid både Ölands Södra udde och i södra Hanöbukten. Provtagningarna visar på fortsatt höga koncentrationer av cyanobakterier i vattnet samt relativt höga koncentrationer av den potentiellt toxiska cyanobakterien Nodularia spumigena. I Södra Östersjön driver cyanobakterierna främst nordvästvart och i Sydöstra Östersjön driver de i varierande riktning. Övriga små ytansamlingar driver inte nämnvärt.
Rapporter från allmänheten har inkommit från Norrtälje, Öland och Stockholms skärgård. Fortsätt gärna att rapportera in till oss på informationscentralen om du ser några blomningar i ditt område. Uppge vart du har observerat blomningen och bifoga gärna bilder om du har möjlighet.
Om du har några frågor eller funderingar är du varmt välkommen att höra av dig till oss.
Rapportera algblomning
Vi tar gärna emot observationer på ansamlingar av cyanobakterier (det som i folkmun kallas algblomning). Uppge var du har observerat blomningen och bifoga gärna bilder om du har möjlighet.

15/7 Väddösundet vid Trästabron, Norrtälje kommun, Stockholms län.