Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Algläget torsdag vecka 30, 2024

Mikroskopiskt prov av cyanobakterier. Foto Lena Kautsky
Fortsatt mycket rapporter rörande cyanobakterier (algblomning) längst östkusten.
Det fortsätter att komma in observationer av cyanobakterier längst östkusten. Merparten från gårdagen och dagens rapporter är från Stockholms skärgård, men vi får även in rapporter från övriga skärgårdar.
Det molniga vädret gör det svårt att tolka satellitbilderna, men mycket tyder på att tillväxten av cyanobakterier sker i större delen av den Egentliga Östersjön.
Informationscentralen för Egentliga Östersjön fortsätter därmed att uppmana till försiktighet vid bad, samt att undvika att barn, hundar och boskap vistas i vattnet då dem löper större risk att bli sjuka om de får i sig vattnet.
Idag fick vi även in en fin rapport från Lena Kautsky Professor Emeritus vid Stockholms universitet och som bland annat driver Tångbloggen. I bilden ser ni ett mikroskopiskt prov som visar på mångfalden i cyanobakteriesamhället. I bilden syns bland annat katthårsalg (Nodularia spumigena) som små nystan och som är den alg som producerar toxin som är giftigt för människor och djur.
Vid frågor är ni välkomna att kontakta oss.
Rapportera algblomning
Vi tar gärna emot observationer på ansamlingar av cyanobakterier (det som i folkmun kallas algblomning). Uppge var du har observerat blomningen och bifoga gärna bilder om du har möjlighet.

Grönfärgat vatten av cyanobakterier. Foto: Lena Eriksson.