Aktuella varningsmeddelanden i Södermanlands länJust nu är det flera varningsmeddelanden i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Ahlqvist, Johan

070-340 20 58

016-710 10 00

Johan.ahlqvist@eskilstuna.se


Berglund, Yvonne

070-533 51 08

yvonne.e.berglund@gmail.com


Bjurling, Laila

016–137488

070–5304295

laila.bjurling@telia.com


Danielsson, Jörgen

070 – 62 59 405


Ekström, Hans

016–963 52

016–71 01 008

070–51 21 606


Egnerfors, Alf


Forsberg, Mats

0708–23 00 07

mats.forsberg@lykil.se


Frykman, Iha

016–35 81 39


Gredfors, Göran

070-086 65 27

goran.gredfors@eskilstuna.se


Gustavsson, Anette

070-256 10 21

anette.gustavsson@live.se


Holmqvist Skantz, Lucie

016-12 80 10

070-65 02 708

advokat.lucie@telia.com


Hotti Sarita

016-710 16 41

073-950 89 14

Sarita.hotti@eskilstuna.se


Janeheden, Sven

016 – 13 95 54

070–65 09 901


Jansson, Jimmy

Medborgarkontoret i Eskilstuna kommun

016-710 11 00

mbk.centrum@eskilstuna.se


Karlsson, Roger

070-342 89 78

rogerklattring70@hotmail.com


Karlsson, Yvonne

073-940 34 47

yvonne@kzon.se


Klavins Nyström, Annelie

annelie.nystrom@eskilstuna.se


Lind, Andreas

076-100 02 48

andreas@l15.se


Lind Forsberg, Åsa

070-354 68 62

asa.lind5@eskilstuna.se


Linder, Lars G


Lundström, Solveig

016–51 99 57


Madsen Olsson, Pia

073–031 19 18

pia.madsen@eskilstuna.se


Malmström, Magnus

076–18 48 238


Mattsson, Liselott

070-960 33 32

lotta1mattsson@outlook.com


Mattsson, Ulla

070-679 42 84

ulla.m.mattsson@gmail.com


Nilsson, Johan

016–881 94

016–71 01 520


Nordh, Lillemor

070-772 14 05

lillemor.nordh@eskilstuna.se


Nygren, Mikael

016-425200

070-8886650

016-7101862

Mikael.nygren@eskilstuna.se


Pohjolainen, Heikki

Kontaktas via Eskilstuna Kommun


Tannarp, Robin

070-782 33 83

robin.tannarp@eskilstuna.se


Thurang, Lena

08–61 49 036

0709–18 24 41

Tinker, Carina

0708-46 80 01, 070-149 65 19

carina.tinker@strangnas.se


Wilander, Ulla

070–31 56 176


Wockelberg, Anna

070-535 85 73, 073-502 20 56

anna@wockelberg.com


Vrager, Peter

070-658 85-84

petervrager@gmail.com

Ericsson, Sven

Sparreholms slott

640 34 SPARREHOLM

 

Finstorp, Lotta

0157-151 47

08–78 66 292

lotta.finstorp@riksdagen.se

 

Gamfors, Terese

073-596 23 44

terese.gamfors@flen.se

 

Kvickström Jan Ivar

070-7652918

 

Larsson, Mikael

0157–129 87

0157–195 03

0709–31 07 51

mikael.larsson@flen.se

 

Löwenmo, Ulf

ulf@lowenmo.se

 

Persson, Tage

070-647 34 17

tagepersson@yahoo.se

 

Robrandt Ahlberg, Berit

0157-136 41

berota49@gmail.com

 

Stockow, Helén

070-7712066

helen.stockow@flen.se

Berg Katarina

070-203 71 70

berg36526@tele2.se


Bernhardsson, Göran

0155-381 54

070-555 76 19

goran.bernhardsson@oxelosund


Bökman, Torbritt

0155-342 59

torbritt.bokman@telia.com


Carlsson, Sören

Kontaktas via Oxelösunds Kommun

0155-380 00


Fredriksson, Catharina

0155-381 02

070-551 58 88

catharina.fredriksson@oxelosund.se

 

Littorin, Sara

070-567 07 23

sara.littorin@oxelosund.se


Lundberg, Mayvor

OXELÖSUND

0155 – 364 54

0155 – 382 61

070 – 63 07 964

mayvor.lundberg@oxelosund.se

 

Vikström, Benita

070-682 15 83

bjvikstrom@gmail.com

Bremer, Inga-Lill


Dahlström, Göran

0150 – 570 09


Egnerfors, Alf

016-12 40 32

070-314 27 70

alf@egnerfors.se


Ekstrand Elin

elin_ekstrand@gmail.com

073-205 02 55


Ekström, Margareta

016 – 42 55 56

070 – 54 22 142

fall-laras-mare@telia.com


Fröderos, Tuula

076-555 74 54

frodis@hotmail.se


Furustrand, Reynoldh

070-67 10 400


Hermelin, Kicki

Nävekvarn Femman

611 76 NÄVEKVARN


Jarl, Bertil

070-269 24 87


Kristersson, Ulf

Socialförsäkringsminister Ulf Kristersson

Socialdepartementet

103 33 STOCKHOLM

ulf.kristersson@social.ministry.se


Löfstedt Schulz, Anne-Kjerstin

0431-256 31

076-76 71 424

lofstedt.schulz@telia.com


Rikse, Tomas

0431-756 11


Rosengren, Bibi

08-62 30 091

070-36 37 252


Stenström, Bengt

054-83 19 10

bengt.stenstrom@liv.se


Swahn Forsling, Margareta

08-65 26 717

070-73 41 216

margareta.swahn@gmail.com


Thorsell, Katarina

Annedalsgatan 2 B

724 60 VÄSTERÅS


Thorson, Elisabet

0150-552 70

 

Att bli vigselförrättare

Behovet av vigselförrättare styr alltid hur många som förordnas. Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta.

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige. Den som är vigselförrättare måste kunna utföra vigslar under hela förordnandet.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Ansökan om förordnande som vigselförrättare i Södermanland län

 

Att vara förordnad som vigselförrättare innebär att du företräder det allmänna och också att du står till förfogande för allmänheten.

Du ska vara:

  • beredd att viga såväl personer med olika kön som med samma kön
  • vara införstådd med att uppdraget inte får ske i kommersiellt syfte
  • vara införstådd med att förordnandet inte får användas på ett sådant sätt att vigsel eller vigselakt kan komma att förknippas med religiös inriktning eller annan trosuppfattning

Behovet av vigselförrättare samt din kunskap och lämplighet avgör om vi beviljar din ansökan. För att ansöka om förordnande ska du vara folkbokförd i Södermanland.

Länsstyrelsen är mycket restriktiv till förordnande av vigselförrättare vid enstaka tillfälle då det krävs särskilda skäl.

Ansökan om förordnande som borgerlig vigselförrättare Pdf, 1.4 MB.

Kontakt

Länsstyrelsen i Södermanlands län

611 86 Nyköping