Vigselförättare

Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Vill du bli vigselförrättare?

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare.

Du behöver ha kunskap om

  • tillämplig lagstiftning
  • hur en vigsel ska gå till
  • hindersprövning
  • de dokument som ska upprättas och skickas in efter vigseln

Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige.

Länsstyrelsen kan utse vigselförrättare för ett enstaka tillfälle, vid särskilda omständigheter.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av länsstyrelsen med 110 kr för en vigsel och sedan ytterligare 30 kr per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Vigselförrättare i länet indelat per kommun

Stig Lundblad, 0709-58 50 43, stig.lundblad@bjuv.se

Irena Alm, 0709-74 46 16, irena.alm@bjuv.se

Lisbeth Madsen, 0761141810

Kontakta: Bjuvs kommun, tel växel 042-458 50 00 Eva-Marie Hasslöf, 042-458 50 44, eva-marie.hasslof@bjuv.se (Susan Elmlund, susan.elmlund@bjuv.se)

Gudrun Rönnertz, 0709-42 22 35, gl@ronnertz.se

Christer Adelsbo, 0456-288 79, 070-276 77 01,
c.adelsbo@telia.com

Kontakta: Bromölla kommun, tel 0456-220 00

Elsie Nilsson, 070-668 53 37

Håkan Dahlgren, 076-848 99 03, hakandahlgren9@gmail.com

Katja Larsson, 040-625 61 19, katja.larsson@burlov.se

Tjatte Hedlund, 0704-67 09 41, tjattehedlund@yahoo.se

Marianne Endunge, 072-528 67 37, marianne.endunge@hotmail.com

Kontakta: Burlövs kommun Medborgarservice, 040-625 60 00, burlovs.kommun@burlov.se

Margareta Bengtsson, 0431-36 48 85, margareta.kajut@gmail.com

Birgitte Dahlin, 0431-771 31, 725 24, birgitte.dahlin@bastad.se

Karin Hansson, 0708-28 03 95, karin@creddtv.se

Thomas Andersson, 0431-707 63, 070-518 52 12, thomas.andersson@bjarenet.se

Håkan Mörnstad, 070-5104167, hakan.mornstad@forodont.se

Katarina Pelin, 0705-677001, katarina.pelin@bastad.se

Kontakta: Båstads kommun, tel 0431-770 00, Marianne Fredriksson 0431-774 27 Marianne.Fredriksson@bastad.se

Kamal Hathamuna Blyborg, 0413-624 26 arb, 0706-14 78 42, kamal.blyborg@eslov.se

Henrik Wöhlecke, 0413-62015, 0703-82 2015, Henrik.Wohlecke@eslov.se

Håkan Elleström Therese Granlund, 0708-21 29 97

AnnChristin Waldén, kikki.walden@hasselaskane.se

Margaretha Holmquist

Gustaf Kvant

Peter Sahlén, peter.sahlen@gmail.com, 070-432 19 88

Simon Karlsson, 0705-909 808, simon-ares@hotmail.com

Åsa Thun, 0760-30 45 01, 046-359 89 21, asa.thun@lund.se

Therese Granlund, therese-granlund@hotmail.com

Lotta Johansson, 0707-2994775, lottawlundstrom@gmail.com

Tine Norberg, 0708-758511, mtinemichaela@gmail.com

Johan Andersson, 0413- 62013 , johan.andersson@eslov.se

Kontakta: Eslövs kommun, tel 0413-62 000 Vigselfrågor - Medborgarcentrum, 0413-620 00 kommunen@eslov.se

Hans Gunnar Johansson Ohlwilén, 042-29 62 63 bost, 070-539 21 27, ohlwilen@telia.com

Karin Björkquist Jan Öberg, endast m/s Europafärjan Lion Ferry AB

Per Jonsson

Ginger Tydén, 042-12 28 75 bost, 0709-72 28 75, ginger.tyden@moderat.se

Henrik Thott, 070-523 66 46, henrik@thott.nu

Jessica Stålhammar, jessica.stalhammar@wsa.se

Inger Nilsson, 0768819887, inger.nilsson.morarp@telia.se

Magnus Stille, Aurora af Helsingborg, magnus.stille@scandlines.se

Marianne Falkengren, 0738344425, mariannef@hotmail.com

Peter André, 0705-419619, peter.andre@helsingborg.se

Eva Holm, 0704-606253, eva.holm3@helsingborg.se

Lisa Olsson, 0702268579, lisa@lisasliv.se

Nikola Sarajanovic, 0709411717, nikola.sarjanovic@helsingborg.se

Olof Mathiasson, olof1.mathiasson@gmail.com , 0705-177508

Magnus Nilsson, magnusnils@hotmail.com, 0708-651304

Christel Hoch-Hansson, 070-686 60 52

Othman Al Tawalbeh, othmantawalbeh@hotmail.com, 0707-583321

Kontakta: Kontaktcenter Helsingborg, 042-10 50 00
kontaktcenter@helsingborg.se

Gunnar Bengtsson

Mona Hilbertsson

Marianne Nilsson

Kerstin Andersson

Mikael Koenen

Lisbeth Johansson

Dina Gutrad

Evert Storm, 0451-802 54, 070-330 00 23, estorm@telia.com

Birgitta Nebeling

Bengt-Arne Persson, bengt-arne.persson@hassleholm.se, 0709-81 80 51

Kontakta: Hässleholms kommun, Lisbeth Johansson, tel 0451-26 80 18. (Vx 0451-26 70 00) kommunstyrelsen@hassleholm.se

Thord Behrens

Peter Kovács

Jan-Olof Skilberg

Anita Söderlind

Krister Thelin

Anneli Eriksson

Anneli Sjöborg

Kontakta: Kommunkansliet, Stadshuset, 263 82 Höganäs Astrid Lindqvist, 042-33 71 91, astrid.lindqvist@hoganas.se kommunen@hoganas.se

Kjell-Åke Persson, 0415-610 60, 070-511 17 76, kjellap@telia.com

Bengt Hedlund, 0415-311 250, bengt@hedlund.de

Lars Ahlkvist, 0708-125 184, lars.ahlkvist@horby.se

Heidi Laine Lundgren, 0723-020199 heidi.laine@me.com

Dorit S. Andersson, Benzonr1@outlook.com, 0768-657651

Irene Nyqvist, irene.nyqvist@horby.se, 0451-37 82 04

Kontakta: Kommunkansliet, tel 0415-37 80 00

Lars Jarl, 0451-609 02, 0709-52 32 60

Alva Wennerlund Larsson

Annette Härstedt

Johanna Stjerndahl

Pia Goldschmidt , 0709-695969, pia.goldschmidt@gmail.com

Kontakta: Höörs kommun, tel 0413-281 63. (Vx 0413-280 00) kommun@hoor.se

Hans-Bertil Sinclair, 0733-88 08 43, hansbertil.sinclair@klippanmoderaterna.se

Hans-Åke Lindvall

Jan Olof Karlsson, 0435-707 71, 0709-56 53 72, janolof.karlsson@moderat.se

Kerstin Persson, 0435-711 611, 070-156 19 84, tjatta@brevet.nu

Peter Kromnow, 073-372 60 31

Johan Pettersson

Cecilia Örnemark, cecilia@ornemark.info

Kontakta: Klippans kommun, Kundtjänst, tel 0435-280 00, kommun@klippan.se

Anna-Kerstin Larsson

Lars Ohlin

Erna Arhag, erna.arhag@gmail.com

Freddy Nilsson, 072-200 98 14, freddy-nilsson@hotmail.com

Annelie Karlsson, 070-824 77 82, annelie.karlsson@riksdagen.se

Bettan Davidsson, 0709-63 00 29, bettan-davidsson@hotmail.com

Marcus Björklund, 0768-000915

Björn Boström, 0709-477 650

Lars Erik Johansson, 046-73 27 93

Boriana Åberg, 0708-18 28 37, boriana.aberg@kavlinge.se

Anette Bååth, anette.baath@telia.com

Anna Landin, anna.landin@telia.com

Kontakta: Kävlinge kommun, Kundtjänst vx 046-73 90 00. kommunen@kavlinge.se

Berit Persson

Lars Ståhl

Lennart Söderberg, 0418-253 56

Birgitta Persson

Susanne Öström, 0709-47 02 90, susanne.ostrom@landskrona.se

Ingrid Jerlsten, 070-668 51 07

Roger Lindskog, 0703-18 11 66, knuthroger@gmail.com

Carin Blomberg, 0709- 47 00 44

Nina Palmqvist, 0702-67 90 13, npalmqvist@hotmail.com

Hanna Roxström, 0733-24 01 01, h.roxstrom@gmail.com

Kontakta: Landskrona kommun tel 0418-470061, vigsel@landskrona.se

Patrik Bystedt, 046-29 54 64

Thed Adelswärd, 0707-65 79 72, Thed.Adelsward@dom.se

Joy Nilsson

Carl Sjöstedt , 0706-21 73 40, cs@vici.se

Gitte Östergaard, 0702-20 82 68, gitte@x-ordinary.se

Kontakta: Kontaktcenter 040-641 10 00 eller info@lomma.se

Margareta Dovsjö

Tove Klette

Lennart Prytz

Bertil Mebius-Schröder

Mats Olsson , mats.olsson@ekh.lu.se

Rolf Englesson

Ulla Nilsson, usn@live.se

Petter Forkstam, petter.forkstam@lund.se tel 0703-575813

Anna-Lena Hogerud, Anna-Lena.Hogerud@skane.se , 0725-525499

Christina Sjöström

Sven Ingmar Andersson

Karl Axel Axelsson

Zoltan G Wagner, Zoltan.wagner@lund.se

Jan Annerstedt, jan.annerstedt@lund.se

Elin Gustafsson, elin.gustafsson@lund.se , 0721-940 545

Kontakta: Lunds kommun, Servicecenter i Kristallen eller via
telefon 046-359 75 00

Johan Bengt-Påhlsson

Lilian Bäckström , 0705-42 66 43

Kerstin Håkansson-Sundin

Cecilia Ramberg, 0709-66 46 65

Christina Wessling

Lars-Erik Hernvall

Kent Andersson, 040-34 10 27, kent.andersson@malmo.se

Boel E-dotter Stjerna, 040-91 46 93

Olof Lavesson, olof.lavesson@riksdagen.se

Jan Andersson, 0708-972708, janne@sbbs.se; jan.i.andersson@hsb.se

Eva Wendel Rosberg, 040-35 30 01, 0706-50 16 85, Eva.WendelRosberg@dom.se

Carlos Gonzalez, carlos.gonzalez@malmo.se ,040-27 07 09

Mårthen Gunnarsson,
070-8780457, marthen.gunnarsson@gmail.com

Anki Bergström, ankibergstrom@telia.com

Emelie Smiding, emeliesmiding@hotmail.com

Bengt E Svensson, bengt@motivationshuset.com

Jüri Vaapil, ebmjsl1952@gmail.com mobil 0705-549606

Lilja Stefansdóttir Olsson, lilja.olsson@malmo.se

Ewa Bertz, ewa.bertz@malmo.se

Rasmus Ling, rasmus.ling@riksdagen.se

Ingegerd Göransson, ingegerd.g@telia.com

Catharina Richert, catharina_richert@hotmail.com

Niels Paarup-petersen, nielspaarup@gmail.com

Camilla Kronholm, millaca69@hotmail.com

Lars-Johan Hallgren, lars-johan.hallgren@skane.se

Carina Nilsson, carina.nilsson.ks@malmo.se

Gudrun Isaksson, 070-875 66 01

Kristina Nilsson, 0734-26 36 49, kristina6.nilsson@hotmail.com

Laid Bouakaz, laid.bouakaz@mah.se , 0700239500

Ali al Hasani, alhasani1966@gmail.com, 0736500771

Karl Henrik Östberg, karlhenrik.ostberg@poadvokat.se ,
0760066110

Christian Westergren, 0707-777 989
cwestergren@hotmail.com

Christian Karlsson, 073-204 23 40
ck@vici.se

Steve Grahn, 0709- 44 00 70
grahnsteve@gmail.com

Anna Eberstål, 0738-212 909
anna_eberstal@hotmail.com

Lilian Ekvall, lilian.ekvall@sydnet.net

Janne Lundell, janne@lundells.com , 0708-15 53 52

Markus Gunnskog, markusgunnskog@hotmail.com,
070-9164275

Lisbeth Ekström, lisbethep@gmail.com, 0705-773137

Marie Pieplow, marie.pieplow@gmail.com, 070-5580775

Omar El-Kassem, omar_elkassem@hotmail.com, 070-440 63 01

Arian Ratkoceri, arian.ratkoceri@malmo.se , arian_r10@hotmail.com, 0768-707893 , 0735-307219

Karolina Skog, karolina.skog@mp.se, 0734-26 44 64

Gällande vigsel i rådhuset kontakta:
Malmö kommun, vigselexpeditionen 040-34 10 96
telefontid 10-12.
Annars kontakta vigselförrättare direkt via e-post eller telefon

Anders Pettersson

Niklas Larsson, niklas.larsson@osby.se

Carl Bejvel, carlbejvel@hotmail.com

Göran Bengtsson, bengtsson.goran@telia.com

Sonja Svenle-Pettersson, Sonja_svenle@hotmail.com

Rose-Marie Riling, rmriling@gmail.com

Maria Reimer, mariareimer7774@gmail.com

Petra Gummeson, 0709-37 82 47, petra.gummeson@osby.se

Marika Bjerstedt Hansen, 0709-31 81 32, marika.hansen@osby.se

Kontakta: Osby kommun, tel 0479-52 80 00, kommun@osby.se

Camilla Persson 0479-528 131

UllaBritt Brandin, 070-312 99 18, 073-445 90 15, 0435-34111

ulla-britt.brandin@telia.com

Sven-Erik Sjöstrand, 0768-541985 eller 0435-35005 sven-erik.sjostrand@telia.com

Kontakta: Perstorps kommun, tel 0435-390 00., kommunhuset@perstorp.se

Christer Akej, 0414-44 21 86, 0708-182 955, christer.akej@gmail.com

Anders Johnsson, 0414-241 02, anders@stockeboda.se

Else-Beth Rolf, 0414-44 01 62, elsebeth_rolf@hotmail.com

Kristina Åhberg, 0768-882 582, kahberg@gmail.com

Anita Olsson

Jan Vokoun, 0761-00 38 92, vokoun@bredband.net

Hans-Olof Höglund, hansolof.hoglund@gmail.com

Kontakta: Se kommunens hemsida, kontakta vigselförrättare direkt www.simrishamn.se

Stefan Lundgren

Birgitta J:son Anderberg

Thomas Quist

Ingrid Sandelin

Christer Hovbrand

Cecilia Olsson Carlsson

Kontakta: Sjöbo kommunkontors kansliavdelning, Hanna Malm, tel 0416-273 15 kanslihuset@sjobo.se

Ulf Nilsson, 0411-307 18, 070-330 55 65

Ingrid Andersson, 0730-94 41 80

Eva Hallmer Lindahl

Yvonne Jandréus, orkide46@gmail.com

Göran Pettersson, goran.pettersson@skurup.se

Lena Axelsson, lena.axelsson@skurup.se

Inger Wennhall, 076-1040 595 , b.wennhall@spray.se

Emil Svensson, emil@omdana.se, 070-998 98 13

Kontakta: Kommunkontorets kansli, tel 0411-53 60 00, kansli@skurup.se

Fredrik Jönsson, 0768-68 55 16

Karl-Erik Kruse, 0709-47 50 18

Birigtta Jönsson

Kjerstin Sörngård Thulin, 0418-662912 eller 076 2017642

Kontakta: Svalövs kn, Margareta Persson, tel 0418-47 50 96. (Vx 0418-47 50 00) info@svalov.se

Bengt Ericsson

Bertil Månsson

Ambjörn Hardenstedt

Bertil Holmgren

Emma Stenkvist

Fredrik Kristell

Kontakta: Svedala Kommunhus, Kansli, Martina Lindskog tel 040-626 81 26, vx 040-6268000 . Bokning till Malmö Airport, 040-613 11 67. kommunen@svedala.se

Björn Anbring

Inger Hossmark

Michael Sandin

Solveig Olsson

Christos Tsiparis

Anitha Sweder-Thorstensson

Christian Sonesson

Shirine Stjernfeldt

Claus Ingemar Andersson

Pierre Sjöström

Kontakta: Staffanstorps kommun, medborgarkontoret 046-25 11 10

Lena Persson, 0737-084430, lena.svenstorp@gmail.com

Magnus Björkman, 0708-27 27 21

Kenneth Strömbeck, 072-707 25 01, kenneth.strombeck@ackordscentralen.se

Björn Ranelid, 073-650 09 34, bjorn@ranelid.se

Charlotta Hedström, 0709-95 73 90
charlotta.hedstrom@tomelilla.se

Lena Bottner, 0761-68 28 70, lenabottner@yahoo.se


Kontakta: Tomelilla kommun, tel 0417-180 00, Britt Ekstrand 0417-182 45

Anna Puusaari, TT-Line 0410-562 00

Mikael Ejder,TT-Line Peter Pan

Ulf Bingsgård, 0720-214112 , Ulf.Bingsgard@telia.com

Josefin Holmberg, 0709-287050

Helena Linge, 070-215 10 15, helena.linge@gmail.com

Christian Montagu-Evans, 070-326 26 15, montagu@live.se

Lars-Göran Olsson, larsg.olsson@taktik.nu

Kenneth Lundgren, kennethlundgren108@gmail.com , 070-513 16 24

Kontakta: Trelleborgs kommun, Kundtjänst tel. 0410-73 30 00 eller kundtjanst@trelleborg.se

Göran Holm, 040-42 51 10 /Bokning 040-42 51 22

Kersti Ingmar, 040-611 60 00, advokatenkingmarab@hotmail.com

Lars-Ingvar Ljungman, 040-42 51 11 /Bokning 040-42 51 22

Susanne Gosenius, 040-799 48 eller 0734-41 97 79, susanne_gosenius@hotmail.com

Christer Ljungblad, 040-45 85 85

Clas Lohman, 0706-90 36 53, lohman.clas@gmail.com

Sandra Hofer, 0702-36 30 76, info@sandrahofer.se

Marie Louise Arendt , 040- 42 51 40, marielouise.arendt@yahoo.se

Anneli Magnusson, 070-36435664

Carina Wutzler, 040-42 52 02

Kontakta: Vellinge kommun, Anne-Marie Cronsioe, tel 040-42 51 22 (Vx 040-42 50 00), anne-marie.cronsioe@vellinge.se

Alf Lindskog, tel 0411-55 51 60, alf.lindskog@ystadsadvokat.se

Lars Milberg, 0411-186 80, lars@milberg.se

Anna Christerson, 046-120838, 0709-228724

James F Horner, 0732-039181, jamesf.horner@gmail.com

Kontakta: Ystads kommun, 0411-57 70 00, kommunen@ystad.se, gunnel.lundberg@ystad.se

Rolf Malmberg, 042-585 59, rolf.malmberg@astorp.se

Jan Alfredsson, 042-641 05, jan.alfredsson@astorp.se

Sari Wallström, 042-640 00, sari.wallstrom@astorp.se

Kontakta: Åstorps kommun, tel 042-640 00, kommun@astorp.se

Cornelis Huisman, 0705-20 27 10
Cornelis.eva@telia.com

Annely Silfwerax, 0431-45 40 73
annely@silwerax.se

Kerstin Lingebrant, 0431-200 08 eller 0709-47 50 35
kerstin.lingebrant@bjarenet.com

Jim Brithén, 0730-890 890
Jim.brithen@angelholmspartiet.se

Lars Carlsson, 070-693 04 98
lars.carlsson@ektv.nu

Anne Viljevik, 0709-61 52 56
aaviljevik@msn.com

Camilla Salomonsson, 070-449 11 22
camillasalomonsson@ektv.nu

Anna Fjellner, 076-828 58 11, fjellneranna@gmail.com

Kontakta: Ängelholms kommun, tel 0431-870 00. Monika Gonzalez, 0431 - 870 00 monika.gonzalez@engelholm.se

Maria Andersson, 073-51 55 020

Ola Eknor, 0435-506 36, 070-688 09 90, arbetet 0433-720 07

Anna Barsk Holmbom, 070 6728081 , anna@abhutbildning.se

Kontakta: Örkelljunga kommun, Gunnel Johansson Vx 0435-550 00.

Per af Forselles , 044-429 20, per.afforselles@bredband.net

Ann Jönsson, 0708-673767, info@naturhalsan.se

Camilla Westdahl, 070-6764072 camillawestdahl@hotmail.com

Ingela Nilsson , 0768-9620777, ingela.k.nilsson@goinge.net

Kontakta: Östra Göinge kommun, Kundtjänst 044-775 60 00 , kundtjanst@ostragoinge.se

Kontakt