Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Allarps mosse i Kävlinge kommun blir naturreservat

Allarps mosse. Foto: Johan Johnmark, Länsstyrelsen Skåne
Länsstyrelsen har beslutat att göra Allarps mosse i Kävlinge kommun till naturreservat. Den en gång så artrika mossen har i princip torrlagts men ska återigen bli en fuktig miljö där ovanliga växter trivs.
Vi kommer att lägga igen diken och schakta av stora ytor med enkel flora för att gynna rikkärrsarterna i Allarps mosse. Vi har mycket goda erfarenheter av att det här gör underverk för rikkärrsarterna
, säger Johan Johnmark, naturskyddshandläggare på Länsstyrelsen Skåne.
Extremrikkärr med sällsynta arter
Rikkärr är en typ av myr med en unik och artrik flora, där många av Sveriges orkidéer, starr och mossor växer. Många av rikkärren dikades bort under 1800- och 1900-talen. Allarps mosse är ett så kallat extremrikkärr, med hög kalkhalt.
I området finns fortfarande den kritiskt hotade växten svarttåg som endast finns på fem lokaler Sverige. En annan sällsynt art är honungsblomster som bara finns på Allarps mosse och ytterligare en plats i Skåne. Andra ovanliga, så kallade rödlistade arter, är småvänderot, majviva, jordtistel och loppstarr.
Skyddsvärd flora
Vi gör insatserna för att prioritera den skyddsvärda floran, men anlägger inte några leder i området. Det planeras endast en mindre parkering och en stängselövergång. Detta med hänsyn till både närboende och den skyddsvärda floran
, säger Johan Johnmark.
Naturreservatet är totalt cirka 17 hektar. Länsstyrelsen kommer att vara förvaltare av området.
Allarps mosse, Naturreservat — Naturkartan Länk till annan webbplats.