Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Många kvinnor lämnar kommunpolitiken i Skåne

Antalet kvinnor i de skånska kommunfullmäktige har minskat sedan valet 2022 och jämställdheten har minskat i de parlamentariska församlingarna. Länsstyrelsen Skåne lanserar därför ett stöd till valberedningarna för att arbeta med jämställd representation och bjuder in kommunerna till dialog om hur vi kan arbeta med jämställda i kommunala reglementen.
Att arbeta med jämställd representation är en del av det demokratiska uppdraget säger Patrik Åkesson, samhällsbyggnadsdirektör på Länsstyrelsen Skåne.
Antalet kvinnor i de skånska kommunfullmäktige har minskat sedan valet 2022. Nu är 60 % av de skånska ledamöterna i kommunfullmäktige män. Det visar en nyligen genomförd genomgång av förtroendevalda som Länsstyrelsen Skåne har gjort.
24 av de kvinnor som lämnat kommunfullmäktige i Skåne under mandatperioden har inte ersatts av en annan kvinna. Efter valet 2022 hade vi en representation på under 40 procent kvinnor i 10 kommuner, nu har vi så låg representation i18 kommuner, säger Patrik Åkesson.
Jämställd politisk representation
Länsstyrelsen Skåne arbetar för att det nationella jämställdhetspolitiska målet ”kvinnor och män ska ha samma makt att påverka samhället och sina egna liv” ska få genomslag i länet. Ett av de regionala delmålen är en jämställd politisk representation i valda politiska församlingar.
Tidigare rapporter, från bland annat Jämställdhetsmyndigheten, visar att det är fler kvinnor än män som lämnar den lokala politiken, och att det ofta är praktiska hinder som är orsaken. Det kan handla om bland annat mötestider som är svåra att kombinera med barnomsorg, arvodesregler vid tillfälliga anställningar eller svårt att få stöd vid hot och hat.
Vi har alltså en situation där både färre kvinnor väljs till politiska uppdrag från början och sedan också i större utsträckning lämnar sina uppdrag, det här är frågor vi måste arbete med tillsammans för att öka möjligheterna för ett mer jämställt Skåne, fortsätter Patrik Åkesson
Valberedningshandledning
Länsstyrelsen Skåne har tillsammans med organisationen Jämställd Utveckling Skåne tagit fram en valberedningshandledning som innehåller tips för arbetet med jämställd representation. Länsstyrelsen Skåne har också bjudit in tjänstepersoner med kunskap om kommunala reglemente till en träff i november för att få ta del av deras kunskap och erfarenheter kring hur man skulle kunna jobba vidare med frågorna kring de kommunala reglementena och praktiska förutsättningar för politiskt deltagande.
Fler röster vid bordet – en guide för jämställt valberedningsarbete pdf, 1.1 MB.