Aktuella varningsmeddelanden i Skåne länJust nu är det flera vädervarningar i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Varg fälld med stöd av jaktförordningen

Länsstyrelsen Skånes logotyp

Länsstyrelsen har utrett en händelse i Hörby kommun, där en varg sköts i samband med ett angrepp i en fårhage. Bedömningen är att vargen har avlivats i överensstämmelse med §28 i jaktförordningen.

Uppdatering 250514: DNA-analys visar att vargen föddes 2024 i reviret Svalemosse, G144-24.

‑ Jaktförordningens paragraf 28 ger en djurhållare rätt att i vissa fall skydda tamdjur och jakthundar från angrepp av varg. I det här fallet har djurhållaren agerat för att stoppa ett pågående angrepp. Ett får skadades vid angreppet, säger Olof Liungman, chef för avdelningen för natur och vatten på Länsstyrelsen Skåne.

Händelsen inträffade i Hörby kommun, där det mellan 2021 och 2024 fanns ett revir. Vargen som fälldes är en hane och kommer skickas till Statens veterinärmedicinska anstalt för identifiering.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Anneli Hulthén

Besöksadress

Östra Boulevarden 62 A, Kristianstad eller Södergatan 5, Malmö

Postadress

205 15 Malmö

Organisationsnummer

202100-2346

Följ oss