Aktuella varningsmeddelanden i Skåne länJust nu är det flera vädervarningar i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

14 maj 2025 klocka 09.00 - 14.30

Emil stormöte 2025

Inkludering

Om korruption, mutor och annan otillåten påverkan med inriktning på förebyggande arbete.

Årets tema är korruption, mutor och annan otillåten påverkan med inriktning på förebyggande arbete. För att berätta om detta har vi bjudit in specialisten från Nationella Operativa Avdelningen/Nationella anti-korruptionsgruppen hos Polismyndigheten Thomas Palmberg. Thomas har arbetat med att utreda ekonomisk brottslighet i 8 år, arbetat med finansiell underrättelsetjänst i 10 år på Finanspolisen, 2 år med Internationellt strategiskt polissamarbete samt 10 år som korruptionsförebyggande specialist.

AKC (Center mot arbetslivskriminalitet) kommer och berättar om sitt arbete. AKC har varit igång i ca 18 månader. Under denna tid har de varit i flera av kommunerna i region syd och problembilden med koppling till otillåten påverkan varierar väldigt. De kommer att berätta om sina erfarenheter från några av kommunerna och hur de upplevt problematiken med otillåten påverkan och självcensur m.m.

Länsstyrelsens chefsjurist kommer att prata om: ”Att arbeta mot korruption, mutor och oegentligheter – praktiska råd och exempel”.

Syftet med mötet är att kunskapshöja myndigheter och kommuner i frågan samt samverkan och träffas för att knyta kontakter.

 

Det bjuds på fika och vegetarisk lättare lunch.

Inkom med ev. kostpreferenser/allegier innan 25 april till frida.tornquist@lansstyrelsen.se

 

09.00

Incheckning och kaffe/smörgås

 

09.30

Välkomna!

 

09.35

Kort om polisens Nationella anti-korruptionsgrupp och åklagarnas Riksenhet mot korruption.

 

Kopplingen mellan korruption och förtroende för organisationen.

 

Om ett verkligt fall kopplat till korruption i form av mutor, jäv och otillåtna bisysslor vid upphandling.

 

Hur ser korruptionen ut internationellt och vad påverkar korruptionsnivån i ett land?

 

Vad är ett mutbrott?

 

10.30

Paus

 

11.00

Annan otillåten påverkan med samma syfte som mutor i samband med myndighetsutövning och upphandling.

 

Vänskapskorruption, kan det vara brottsligt

 

Riskområden

 

Hur skyddar man sin organisation mot korruption och annan otillåten påverkan?

 

Var anmäler man kriminaliserad korruption?

 

Frågestund

 

12.00

Lunch

 

12.45

Praktiska exempel från Center mot arbetslivskriminalitet

 

13.45

Paus med kaffe och kaka

 

14.00

Länsstyrelsens chefsjurist om: ”Att arbeta mot korruption, mutor och oegentligheter – praktiska råd och exempel”.

 

14.30

Avslut

 

Var:
Stadshallen Lund
Kostnad:
Ingen kostnad
Sista anmälningsdag:
25 apr 2025

Anmäl dig

Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.

Det är inte tillåtet att göra anmälningar längre. Sista anmälningsdag var den 25 april klockan 23.30.

Så hanterar vi dina personuppgifter

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Anneli Hulthén

Besöksadress

Östra Boulevarden 62 A, Kristianstad eller Södergatan 5, Malmö

Postadress

205 15 Malmö

Organisationsnummer

202100-2346

Följ oss