Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Pizzorna som sätter Skegrie på kartan

Ska man göra något, ska man göra det så bra som möjligt. Så resonerade Claes Stenmark och satte en hög målsättning för Stenmarks Restaurang & Växthus i Skegrie: restaurangen skulle bli världens mest klimatsmarta och servera de godaste pizzor som någonsin smakats. I februari invigdes växthusrestaurangen och nu strömmar gästerna till byn på den sydskånska slätten.
TEXT: Ulrika Petersén FOTO: Nils Bergendal
Det är en småvissen Claes som möter Smart Landsbygd en morgon i maj vid Stenmarks Restaurang & Växthus. Efter flera år i extremt högt tempo har våren varit lite kämpig med den ena krassligheten efter den andra. Frustrerande tycker Claes, som vill få klart det sista i bygget så snabbt som möjligt. Bland annat ska 300 kvadratmeter tomatodling ställas i ordning på terrassen och odlingslådorna som omger restaurangens 140 sittplatser ska fyllas med örter.
Tomaterna och örterna är dock bara en droppe i havet jämfört med projektet i sin helhet. Det enorma träväxthuset, världens största enligt Claes, med odlingar och restaurang har tagit många år att förverkliga. Men nu är det alltså äntligen klart.
Allt tog sin början för nio år sedan då Claes flyttade till Skegrie med sin familj och upptäckte att det där med restauranger, det fanns det inte särskilt gott om i trakten.
– Så då tänkte jag att det kanske man skulle göra något åt, berättar Claes. Och så föddes idén om att bygga en riktigt bra pizzarestaurang. Eftersom jag är energinörd och har ett stort klimatintresse satte jag som mål att bygga världens mest klimatsmarta restaurang, en byggnad gjord av hållbara material, med energi- och vattenåteranvändning, möjlighet att odla egna ingredienser och så vidare.
Tiotusentals trädgårdspizzor i väntan på bygglov
Sagt och gjort, processen drog igång – men bygglovet stötte på hinder. Avslag, överklagan och avslag igen, ledde till en ny bygglovsansökan på annan plats och ny väntan. Under tiden byggde Claes och hans dåvarande fru en pizzaugn i trädgården där hemma och startade Stenmarks Lönnugn. Och det blev succé!
– Vi tänkte att vi kunde träna på att göra pizza under tiden som vi väntade på bygglov, så vi började baka pizza på helgerna och det gick riktigt bra – runt 70 000 pizzor blev det fram till att Stenmarks Restaurang & Växthus öppnade i februari, säger Claes.
Beslutet att köra igång i lite mindre skala innan det stora bygget, visade sig vara ett smart drag. Inte bara för att lära sig baka pizza, utan också för att det blev lättare att hitta finansiering till nuvarande restaurang.
– Genom att testa konceptet fick vi dels själva ett kvitto på att det fungerade, dels kunde banken och Almi se att affärsidén höll, menar Claes. En annan sak som underlättade för oss att få lån, var stöden som vi sökte och fick. Att andra trodde på oss gjorde det också lättare för långivarna att gå in med pengar.
Från Landsbygdsprogrammet fick man inte mindre än tre olika stöd: nya jobb på landsbygden, förädling och konkurrenskraft – pengar som varit guld värda. Otroligt värdefull har även finansieringen från equity crowdfunding varit, en investeringsform som Claes varmt rekommenderar till andra som går i uppstartstankar.
– Är man fattig får man vara kreativ och utan crowdfunding och stöd hade vi inte kunnat genomföra projektet, säger Claes. Men man ska vara medveten om att det tar mycket tid att jaga pengar och det kan vara ganska tufft.
Att så många vågat satsa på Stenmarks tror Claes till stor del beror på att företaget kunnat visa en stark och väl genomarbetad affärsplan. Utan plan, ingen verksamhet.
– Affärsplanen är ditt underlag för vad du ska syssla med och tjäna pengar på, säger Claes. Har du ingen plan är det väldigt svårt att få andra att tro på det du gör – och för dig att veta vad du ska satsa på. Självklart är affärsplanen ett levande dokument som förändras i takt med omvärlden och din egen erfarenhet, men den är ett måste om du ska förstå var du ska tjäna dina pengar.
En skjuts för Skegrie
Trots att Stenmarks Restaurang & Växthus inte varit igång särskilt länge, är verksamheten redan en av Skegries viktigaste arbetsgivare. Idag har Stenmarks runt tolv heltidsanställda och planen är att växa. Men det är inte bara som arbetsgivare som Stenmarks är viktig, att ha en restaurang som lockar besökare från hela Skåne och mer därtill gör att hela bygden får en skjuts.
– Visst, det finns alltid några som tycker att allt ska förbli som det alltid har varit, men jag tycker att liv och rörelse är bra för landsbygden, konstaterar Claes. Att det händer saker gör det mer attraktivt att bo kvar, och får fler att vilja flytta hit. För mig är det enbart positivt. Om man som vi dessutom använder lokalt producerade råvaror i verksamheten, så genererar det effekter som stärker landsbygden ännu mer. Jag menar, varför baka pizzor på vetemjöl från Italien när vi har
jätteduktiga lantbrukare som odlar fantastiskt vete i Skåne?
Så om han får summera, blev Stenmarks Restaurang & Växthus som han hade hoppats?
– Det blev bättre, säger Claes. Huset blev snyggare än jag trodde och det fungerar bättre än jag räknat på vad gäller energiförbrukning och återvinning. Dessutom har vi gott om gäster, helgerna är fullbokade! Visst, vi har ramlat ner i massor med hål under projektets gång, men det är undvikligt. Det viktigaste är att ha kapacitet att ta sig upp igen och att omge sig med positiva människor som tror på det man gör – och det har vi verkligen lyckats med.
Artikeln publicerades i Smart landsbygd nr 2 2025
