Kulturmiljöprogram: Åvarp och Båv
Bytomten i Åvarp och Båv följer delvis bygatan upp mot skogskanten och den tidigare fäladsmarken på Söderåsen. Inom områdets norra del finns hålvägar, fossil åkermark, hägnader och någon hög registrerade
Området med naturbetesmarkerna vid Åvarp och Båv är mycket värdefullt för friluftslivet. Åvarps fälad är en representativ ogödslad fäladsmark med enbuskar, slån, nyponrosor och spridda trädsolitärer. Den hävdberoende floran innehåller arter som kruståtel, fårsvingel, stagg, kattfot, revig blodrot, stenmåra och jordtistel. De betade lövskogsdungarna utgörs av fuktlövskogar med bl a björk, alm, al, ask, rönn och hägg. Några är dominerade av bok och avenbok.
Söder om Båv finns rester av det gamla odlingslandskapets naturtyper, som genom sin artsammansättning vittnar om mycket lång kontinuitet. Vid Båvs hage är marken mycket välhävdad med arter som backtimjan och jungfrulin. Till de mycket sällsynta arterna hör fältgentiana. Av särskilt stort värde är svampfloran.
Motiv för bevarande
Området visar en välbevarad helhet med fornlämningar, markanvändning, strukturer och bebyggelse. Odlingsspår som odlingsrösen, gränsstenar, stengärdesgårdar visar på äldre odlingsaktivitet och skiftet av landskapet. De olika markanvändningarna visas genom betesmark, tidigare ängsmark och skogen som tidigare utmark.
Kontakt
Serviceinformation
Hitta hit
Platsen ligger cirka 16 km öster om Helsingborg vid Söderåsens kant.
Se området i webbgis: Åvarp Länk till annan webbplats.
Tack för din medverkan
Berätta hur vi kan göra den här sidan bättre. Dina synpunkter är värdefulla för oss och din medverkan hjälper oss att förbättra webbplatsen.
Tyvärr kan vi inte svara på dina synpunkter här. Om du har en fråga som du vill ha svar på kan du gå via kontaktinformation.