Kulturmiljöprogram: Områden
Här kan du se vilka särskilt värdefulla kulturmiljöområden som finns i Skåne Totalt 350 miljöer som är beskrivna.
- Kulturmiljöprogram: Abbekås
- Kulturmiljöprogram: Ageröd-Bosjökloster-Stehag-Stockamöllan
- Kulturmiljöprogram: Aggarp
- Kulturmiljöprogram: Agusa
- Kulturmiljöprogram: Allarp
- Kulturmiljöprogram: Allerum-Hjälmshult
- Kulturmiljöprogram: Alnarp
- Kulturmiljöprogram: Anderslöv
- Kulturmiljöprogram: Andrarum–Kristinehov–Eljaröd-Brösarp-Glimmeboda-Haväng–Vitemölla–Kivik–Vitaby
- Kulturmiljöprogram: Angshult-Gussa Svenstorp
- Kulturmiljöprogram: Arlöv
- Kulturmiljöprogram: Arlövsgården-Kronetorp
- Kulturmiljöprogram: Askeröd
- Kulturmiljöprogram: Atteköp
- Kulturmiljöprogram: Ausås
- Kulturmiljöprogram: Axeltorp - Östervik
- Kulturmiljöprogram: Axelvold - Knutstorp
- Kulturmiljöprogram: Baldringe oxhage-Skogshejdan
- Kulturmiljöprogram: Barkåkra-Skepparkroken-Ängeltofta
- Kulturmiljöprogram: Baskemölla-Tjörnedala-Vik
- Kulturmiljöprogram: Beddingestrand
- Kulturmiljöprogram: Bellinga
- Kulturmiljöprogram: Billesholm
- Kulturmiljöprogram: Bjersunds tegelbruk
- Kulturmiljöprogram: Bjuv
- Kulturmiljöprogram: Bjärehalvöns bronsålderslandskap
- Kulturmiljöprogram: Bjäret
- Kulturmiljöprogram: Bjärsjölagård
- Kulturmiljöprogram: Björka
- Kulturmiljöprogram: Blankhult
- Kulturmiljöprogram: Blistorp-Västanå-Bökestad
- Kulturmiljöprogram: Boarp
- Kulturmiljöprogram: Bodarp-Gräsljunga-Hanavrå
- Kulturmiljöprogram: Bomhög-Hjärup-Uppåkra
- Kulturmiljöprogram: Bonderup-Lunnarp
- Kulturmiljöprogram: Borgeby-Löddeköpinge-Hög-Stävie
- Kulturmiljöprogram: Borstahusen
- Kulturmiljöprogram: Bosarpasjön
- Kulturmiljöprogram: Boserup
- Kulturmiljöprogram: Brandstad
- Kulturmiljöprogram: Brantahallar-Grödby
- Kulturmiljöprogram: Broby
- Kulturmiljöprogram: Brodda-Slimminge
- Kulturmiljöprogram: Bromölla
- Kulturmiljöprogram: Brååns dalgång
- Kulturmiljöprogram: Bröna
- Kulturmiljöprogram: Burlövs kyrkby
- Kulturmiljöprogram: Båstad och Norrvikens Trädgårdar
- Kulturmiljöprogram: Bäckaskog-Kjugekull-Kiaby
- Kulturmiljöprogram: Börringe-Lindholmen
- Kulturmiljöprogram: Dagstorp-Södervidinge-Västra Karaby-Norrvidinge
- Kulturmiljöprogram: Dalby stenbrott
- Kulturmiljöprogram: Dalköpinge-Gislöv-Gylle
- Kulturmiljöprogram: Dejarp
- Kulturmiljöprogram: Drakamöllan-Äskebjär-Kumlan
- Kulturmiljöprogram: Drögsperyd
- Kulturmiljöprogram: Duveke
- Kulturmiljöprogram: Edenryd-Norrevång
- Kulturmiljöprogram: Egeside-Pulken-Yngsjö-Furuboda
- Kulturmiljöprogram: Ekholmen-Gundrastorp
- Kulturmiljöprogram: Esarp-Alberta-Sånahusen
- Kulturmiljöprogram: Eslöv
- Kulturmiljöprogram: Everöd-Lyngby
- Kulturmiljöprogram: Farhult-Norra Häljaröd
- Kulturmiljöprogram: Filkesboda-Kasseboda
- Kulturmiljöprogram: Fjelie-Laxmans Åkarp
- Kulturmiljöprogram: Fjälkinge backe
- Kulturmiljöprogram: Fleninge
- Kulturmiljöprogram: Flyinge
- Kulturmiljöprogram: Flädie
- Kulturmiljöprogram: Foteviken-Hököpinge-Sjötorp-Pile-Glostorp-Lockarp-Oxie
- Kulturmiljöprogram: Frostavallen-Skånes djurpark
- Kulturmiljöprogram: Fru Alstad
- Kulturmiljöprogram: Fränninge-Vollsjö
- Kulturmiljöprogram: Fågeltofta-Kronovall
- Kulturmiljöprogram: Färingtofta-Anderstorp-Snälleröd-Forestad
- Kulturmiljöprogram: Gedsholm-Ekeby-Skromberga
- Kulturmiljöprogram: Gillhög, Barsebäck och Järavallen
- Kulturmiljöprogram: Gladsax-Järrestad
- Kulturmiljöprogram: Glimåkra
- Kulturmiljöprogram: Grevie backar
- Kulturmiljöprogram: Grindhus
- Kulturmiljöprogram: Grydebjär
- Kulturmiljöprogram: Grönby
- Kulturmiljöprogram: Gudahagen-Klagstorp
- Kulturmiljöprogram: Gullåkra
- Kulturmiljöprogram: Gumlösa-Hälleberga backe-Sinclairsholm
- Kulturmiljöprogram: Gunnarps tegelbruk
- Kulturmiljöprogram: Gunnarstorp
- Kulturmiljöprogram: Gunnaröd
- Kulturmiljöprogram: Gunnestorp
- Kulturmiljöprogram: Gustavsborg
- Kulturmiljöprogram: Gyllebo
- Kulturmiljöprogram: Gylsboda
- Kulturmiljöprogram: Gånarp
- Kulturmiljöprogram: Gärds Köpinge
- Kulturmiljöprogram: Göingeåsen-Ebbjörnarp-Ignaberga-Tykarp
- Kulturmiljöprogram: Haganäs-Oröd
- Kulturmiljöprogram: Hagestads mosse-Sandhammaren
- Kulturmiljöprogram: Hagsjö
- Kulturmiljöprogram: Hagstad
- Kulturmiljöprogram: Hallands Väderö
- Kulturmiljöprogram: Hallaröd
- Kulturmiljöprogram: Hallsberg
- Kulturmiljöprogram: Hammarlunda-Harlösa-Hjularöd-Revingehed-Silvåkra
- Kulturmiljöprogram: Hammenhög
- Kulturmiljöprogram: Hanaskog-Ballingstorp-Odersberga
- Kulturmiljöprogram: Hardeberga-Arendala-Dalby-Skrylle-Hällestad
- Kulturmiljöprogram: Hasslarp
- Kulturmiljöprogram: Hassle Bösarp - Örsjö - Torsjö - Skivarp
- Kulturmiljöprogram: Helsingborg
- Kulturmiljöprogram: Hemlinge-Rumperöd-Traneveka-Östaröd
- Kulturmiljöprogram: Hemmesdynge-Smygehuk
- Kulturmiljöprogram: Herrevadskloster-Ljungbyhed
- Kulturmiljöprogram: Hofterup
- Kulturmiljöprogram: Holma
- Kulturmiljöprogram: Hov-Bjäragården
- Kulturmiljöprogram: Hovdala
- Kulturmiljöprogram: Humlarödshus-Everlöv-Kumlatofta-Ilstorp
- Kulturmiljöprogram: Hylla-Knickarp
- Kulturmiljöprogram: Hyllinge
- Kulturmiljöprogram: Hägghult
- Kulturmiljöprogram: Hägnaden
- Kulturmiljöprogram: Hässleholm
- Kulturmiljöprogram: Höganäs
- Kulturmiljöprogram: Högestad - Ö Ingelstad
- Kulturmiljöprogram: Hörby
- Kulturmiljöprogram: Höör
- Kulturmiljöprogram: Immeln
- Kulturmiljöprogram: Ingelstorp-Valleberga-Löderup-Hagestad radby
- Kulturmiljöprogram: Ingelsträde
- Kulturmiljöprogram: Isakstorp
- Kulturmiljöprogram: Ivö
- Kulturmiljöprogram: Jordberga - Källstorp
- Kulturmiljöprogram: Kalhult-Kulhult
- Kulturmiljöprogram: Karsholm
- Kulturmiljöprogram: Klagshamn
- Kulturmiljöprogram: Klippan
- Kulturmiljöprogram: Knopparp
- Kulturmiljöprogram: Knästorp
- Kulturmiljöprogram: Korup-Lya fälad
- Kulturmiljöprogram: Krageholm-Sövestad
- Kulturmiljöprogram: Kristianstad
- Kulturmiljöprogram: Kråkeberga
- Kulturmiljöprogram: Krångelbygget
- Kulturmiljöprogram: Kullaberg-Krapperup
- Kulturmiljöprogram: Kulla Gunnarstorp-Christinelund-Domsten
- Kulturmiljöprogram: Kungsmarken - Fågelsångsdalen
- Kulturmiljöprogram: Kverrestad
- Kulturmiljöprogram: Kvidinge-Tommarp-Bjärsgård
- Kulturmiljöprogram: Kåseberga-Ales stenar
- Kulturmiljöprogram: Källs Nöbbelöv
- Kulturmiljöprogram: Källstorp-Lönnstorp-Munkagårda
- Kulturmiljöprogram: Källstorp - Månstorp
- Kulturmiljöprogram: Kälsved
- Kulturmiljöprogram: Kämlehöljalt
- Kulturmiljöprogram: Kärsebränna
- Kulturmiljöprogram: Kävlinge-Furulund-Kullen
- Kulturmiljöprogram: Köpinge backar-Tingshögarna-Kabusa
- Kulturmiljöprogram: Lackalänga, södra delen
- Kulturmiljöprogram: Landskrona
- Kulturmiljöprogram: Lerberget
- Kulturmiljöprogram: Liarum
- Kulturmiljöprogram: Lillö - Araslöv - Färlöv
- Kulturmiljöprogram: Linnebjär
- Kulturmiljöprogram: Ljungen
- Kulturmiljöprogram: Lomma
- Kulturmiljöprogram: Lund
- Kulturmiljöprogram: Lyngsjö
- Kulturmiljöprogram: Långalt-Boalt
- Kulturmiljöprogram: Lärkesholm
- Kulturmiljöprogram: Löberöd
- Kulturmiljöprogram: Löderups strandbad
- Kulturmiljöprogram: Lönsboda
- Kulturmiljöprogram: Lövestad
- Kulturmiljöprogram: Maglö
- Kulturmiljöprogram: Mala
- Kulturmiljöprogram: Malmö-Limhamn
- Kulturmiljöprogram: Malshult
- Kulturmiljöprogram: Maltesholm-Ö Sönnarslöv-Gräsma-Borrestad
- Kulturmiljöprogram: Mannarp
- Kulturmiljöprogram: Mariavall
- Kulturmiljöprogram: Marieholm
- Kulturmiljöprogram: Mellby och Adseke
- Kulturmiljöprogram: Myrarp
- Kulturmiljöprogram: Månstorp
- Kulturmiljöprogram: Mörarp
- Kulturmiljöprogram: Nedraryd-Applehult
- Kulturmiljöprogram: Nordanå
- Kulturmiljöprogram: Norra Håslöv
- Kulturmiljöprogram: Norra Rörum
- Kulturmiljöprogram: Norra Sandby-Laxbromölla
- Kulturmiljöprogram: Norra Vram - Vrams Gunnarstorp
- Kulturmiljöprogram: Nunnäs - Fulltofta - Osbyholm - Lyby
- Kulturmiljöprogram: Nybrostrand
- Kulturmiljöprogram: Nymölla
- Kulturmiljöprogram: Nyvång
- Kulturmiljöprogram: Olseröd-Blåherremölla-Maglehem
- Kulturmiljöprogram: Oretorp-Dammhuset
- Kulturmiljöprogram: Orups sanatorium
- Kulturmiljöprogram: Ovesholm
- Kulturmiljöprogram: Perstorp
- Kulturmiljöprogram: Rallatédalen
- Kulturmiljöprogram: Ramlösa
- Kulturmiljöprogram: Rammsjö-Ranarp
- Kulturmiljöprogram: Ramsåsa
- Kulturmiljöprogram: Rinkaby
- Kulturmiljöprogram: Romeleåsen-Lyngby-Genarp-Häckeberga
- Kulturmiljöprogram: Rosendal-Kropps kyrkby
- Kulturmiljöprogram: Rya-Ingeborrarp
- Kulturmiljöprogram: Rydebäck
- Kulturmiljöprogram: Ryssberget-Hagstad
- Kulturmiljöprogram: Råbelöv-Helmershus-Ekestad
- Kulturmiljöprogram: Rååns dalgång
- Kulturmiljöprogram: Räng
- Kulturmiljöprogram: Rävninge
- Kulturmiljöprogram: Röddinge
- Kulturmiljöprogram: Rögle
- Kulturmiljöprogram: Rörum-Sträntemölla
- Kulturmiljöprogram: Rössjöholm
- Kulturmiljöprogram: S:t Olof
- Kulturmiljöprogram: Sanatoriet i Vejbystrand
- Kulturmiljöprogram: Saxtorpsbanan
- Kulturmiljöprogram: Segeltorp-Hovs hallar
- Kulturmiljöprogram: Sibbarp
- Kulturmiljöprogram: Simrishamn-Simrislund
- Kulturmiljöprogram: Sinarpsdalen
- Kulturmiljöprogram: Sjöbo-S Åsum
- Kulturmiljöprogram: Skabersjö-Bara-Mölleberga
- Kulturmiljöprogram: Skanör-Falsterbo
- Kulturmiljöprogram: Skanörs ljung
- Kulturmiljöprogram: Skegrie-Fuglie-Hammarlöv-V Tommarp-V Vemmerlöv
- Kulturmiljöprogram: Skeingeborg-Brunkelstorp
- Kulturmiljöprogram: Skillinge-Össjö
- Kulturmiljöprogram: Skånes Fagerhult
- Kulturmiljöprogram: Skåre
- Kulturmiljöprogram: Skäralid-Söderåsen
- Kulturmiljöprogram: Smedeboda
- Kulturmiljöprogram: Smedstorp-Gårdlösa-Komstad
- Kulturmiljöprogram: Spannarp
- Kulturmiljöprogram: Sporrakulla
- Kulturmiljöprogram: Stavshult
- Kulturmiljöprogram: Stenestad
- Kulturmiljöprogram: Stenkeslycke
- Kulturmiljöprogram: Stenshuvud
- Kulturmiljöprogram: Stenskogen
- Kulturmiljöprogram: Stora Hammar
- Kulturmiljöprogram: Store Mosse-Häglinge
- Kulturmiljöprogram: Strömsborg-Genastorp-Hönjarum
- Kulturmiljöprogram: Strönhult-Kruseboda-Björkhult-Grimsboda-Örnanäs
- Kulturmiljöprogram: Strövelstorp
- Kulturmiljöprogram: Stångby - V Hoby - Krutmöllan
- Kulturmiljöprogram: Svalöv
- Kulturmiljöprogram: Svaneholm-Stjärneholm-Skurup
- Kulturmiljöprogram: Svedala
- Kulturmiljöprogram: Svenstorp-Örtofta-Ellinge-Skarhult-Gårdstånga
- Kulturmiljöprogram: Södra Björstorp
- Kulturmiljöprogram: Södra Mellby
- Kulturmiljöprogram: Södra Sallerup
- Kulturmiljöprogram: Sönderössjö
- Kulturmiljöprogram: Söndraby-Barum-Mölleröd
- Kulturmiljöprogram: Sösdala
- Kulturmiljöprogram: Sövde-Sövdeborg-Snogeholm
- Kulturmiljöprogram: Teckomatorp
- Kulturmiljöprogram: Tjörnarp
- Kulturmiljöprogram: Tolånga
- Kulturmiljöprogram: Tomelilla
- Kulturmiljöprogram: Tommaboda
- Kulturmiljöprogram: Torekov
- Kulturmiljöprogram: Torsebro
- Kulturmiljöprogram: Torup-Kylen-Mjöbygget-Drakeberga
- Kulturmiljöprogram: Tostaboda-Ubbaboda
- Kulturmiljöprogram: Tosteberga-Landön
- Kulturmiljöprogram: Tottarp
- Kulturmiljöprogram: Traneboda
- Kulturmiljöprogram: Tranås
- Kulturmiljöprogram: Trelleborg
- Kulturmiljöprogram: Trolleberg-Värpinge
- Kulturmiljöprogram: Trolleholm
- Kulturmiljöprogram: Trolle Ljungby
- Kulturmiljöprogram: Trollenäs-V Strö
- Kulturmiljöprogram: Trulsatorp
- Kulturmiljöprogram: Tunbyholm
- Kulturmiljöprogram: Törringe-Skabersjö-Torup-Hyby-Klågerup-Mölleberga-Särslöv-Görslöv
- Kulturmiljöprogram: Vankiva
- Kulturmiljöprogram: Vanstad
- Kulturmiljöprogram: Vanås-Frännarp
- Kulturmiljöprogram: Vegeholm
- Kulturmiljöprogram: Vellinge
- Kulturmiljöprogram: Ven
- Kulturmiljöprogram: Viken
- Kulturmiljöprogram: Vikhög
- Kulturmiljöprogram: Visseltofta
- Kulturmiljöprogram: Vittsjö
- Kulturmiljöprogram: Vittskövle
- Kulturmiljöprogram: V Karup-Faritslöv-Påarp-Varan-Bröddarp
- Kulturmiljöprogram: V och Ö Vemmenhög-Tullstorp-Dybäck-Hörte
- Kulturmiljöprogram: Vomb
- Kulturmiljöprogram: Vånga
- Kulturmiljöprogram: Vä
- Kulturmiljöprogram: Värsjö
- Kulturmiljöprogram: Väsby
- Kulturmiljöprogram: Västerstad
- Kulturmiljöprogram: Västra Alstad
- Kulturmiljöprogram: Västra Karup
- Kulturmiljöprogram: Västra Nöbbelöv-Marsvinsholm-Bergsjöholm
- Kulturmiljöprogram: Vätteryd
- Kulturmiljöprogram: Ystad
- Kulturmiljöprogram: Åbrolla-Hamsarp-Toalycke-Lindhult-Östanböke
- Kulturmiljöprogram: Ågerup
- Kulturmiljöprogram: Åhus
- Kulturmiljöprogram: Åraslöv
- Kulturmiljöprogram: Årup
- Kulturmiljöprogram: Åsljunga
- Kulturmiljöprogram: Åvarp och Båv
- Kulturmiljöprogram: Ängelholm
- Kulturmiljöprogram: Äspinge
- Kulturmiljöprogram: Äspö
- Kulturmiljöprogram: Ö Herrestad-Gärsnäs-Stiby
- Kulturmiljöprogram: Önneköp
- Kulturmiljöprogram: Ö Nöbbelöv-Gislöv-Glimminge-Glimmingehus
- Kulturmiljöprogram: Örahult
- Kulturmiljöprogram: Örkelljunga
- Kulturmiljöprogram: Örnaberga
- Kulturmiljöprogram: Örnahusen-Skillinge-Gislövshammar-Brantevik
- Kulturmiljöprogram: Örum
- Kulturmiljöprogram: Östanå
- Kulturmiljöprogram: Östra Karaby
- Kulturmiljöprogram: Östra Sallerup-Sniberup-Hörby rundradiostation
- Kulturmiljöprogram: Ö Tommarp
- Kulturmiljöprogram: Övedskloster
-
Kulturmiljöstråk
- Kulturmiljöprogram: Grevebanan, Malmö-Ystad järnväg
- Kulturmiljöprogram: Helge å
- Kulturmiljöprogram: Kontinentbanan
- Kulturmiljöprogram: Kävlinge å
- Kulturmiljöprogram: Landsvägen Malmö-Ystad, (väg 101)
- Kulturmiljöprogram: Landsvägen och första motorvägen Malmö-Lund
- Kulturmiljöprogram: Landsvägen Trelleborg-Simrishamn-Brösarp, väg 9
- Kulturmiljöprogram: Malmö-Simrishamns järnväg
- Kulturmiljöprogram: Rönne å
- Kulturmiljöprogram: Skånelinjen, Per Albin-linjen
- Kulturmiljöprogram: Södra stambanan
- Kulturmiljöprogram: Sölvesborg-Olofström-Elmhults järnväg
- Kulturmiljöprogram: Ystad-Eslövs järnväg
- Kulturmiljöprogram: Ålakusten