Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Britt-Marie Johansson
073-838 95 25
britt-marie.johansson@boxholm.se

Göran Lundström
0142-896 30 / 0708-510706
goran.lundstrom@boxholm.se

Kerstin Olefalk Palm
0142-51725 / 072-235 23 00
kerstinolefalkpalm@hotmail.com

Peter Trygg
070-6347566
peter.trygg@fonusost.se

Gun Axelsson
0122-41707 / 070-622 83 23
gunaxel@outlook.com

Ann-Britt Johansson
070-2831980
annbritt.johansson06@gmail.com

Ulrika Jeansson
0122-85123 / 0727-256510
ulrika.jeansson@finspang.se

Berit Martinsson
0122-16686 / 0706-754801
berit.martinsson@finspang.se / berit@martinsson.de

Terese Landin
070-617 62 00
sodergardensjuridiska@gmail.com

Magnus Hjelte
076-070 58 50
valle.hjelte@gmail.com

Sanna Detlefsen
0730-330574
sanna.detlefsen@linkopingsstadsmission.se

Lars Eklund
013-76077 / 070-6226374
larseklund42@gmail.com

Göran Hessling
013-164067
goran.hessling@gmail.com

Inger Landin
landin.inger@gmail.com
076-242 40 42 / 013-145732

Anders Lindman
ka.lindman@gmail.com
070-600 40 78

Lars Sandström
lars.e.sandstrom@comhem.se
013-16 15 31

Anna-Karin Waha Nordenhed
070-2878222 / 013-65800
annwah50@gmail.com

Monica Wennås
013-164892 / 070-697 50 33

Eva Li land
0760-507733
evali@omlivet.se

Mirjam Lindahl
013-106341 / 0708-280228
mirjam @vokal.nu

Albin Mannerfelt
073-977 31 22
albin.mannerfelt@gmail.com

Gun-Inger Andersson
073-2057046

Birgit Ekström
0142-16748
bireks@spray.se

Fredrik Holmer
076-044 62 22
afsja.holmer@hotmail.com

Carina Jönsson
0142-41270 / 073-527 30 84
carina.mady.jonsson@gmail.com

Ingela Svensson
070-8289333
info@ingelasvensson.se

Sören Andersson
070-894 04 89
morfarsoren@hotmail.com

Per de Faire
0141-56904 / 070-6238148
per.de.faire@home.se

Lena Henricson
0141-22 51 55 / 072-701 71 70
lena.henricson@motala.se / lena.henricson@telia.com

Karl-Axel Pettersson Molinder
070-685 88 79
karl-axel.molinder@telia.com

Lisbeth Sager
0141-50898 / 072-232 20 21
lisbeth.sager@telia.com

Ragnar Gyberg
070-6584658
ragnar@gyberg.se

Carin Forssell
070-650 86 11
carin@nopex.se

Camilla Egberth
070-512 71 70
camilla.egberth@motala.se

Cari Rylander
070-204 16 72
cariryl@hotmail.com

Inger Lorentzson
0141-71206 / 073-352 32 12
inger.lorentzson@motala.se

Christina Brusén
011-162682 / 070-494 59 01
christina.brusen11@gmail.com

Criss Hagfeldt
070-343 96 28 / 011-319837
criss.hagfeldt@norrkoping.se

Anders Heiborn
070-602 71 22 / 011-318191 /0125-510 29
anders.heiborn@telia.com

Willy Holmberg
011-143075 / 070-512 51 51
willy.holmberg@telia.com

Sten Lagebrant
011-12 92 00

Linnea Lagnström
0730-202324 / 073-063 68 94
linnea.lagnstrom@norrkoping.se

Lars G Ottosson
011-123166 / 070-4801380
lars.g.ottosson@swipnet.se

Britta Stenman Jonsson
011-10 18 08 / 072-210 37 01
brittastenmanj@gmail.com

Hans Teinmark
0708-664611 / 011-107646
hans@teinmark-ohman.se

Christina Tenselius
011-18 55 04 / 070-667 51 20
chtenselius41@gmail.com

Albin Mannerfelt
073-977 31 22
albin.mannerfelt@gmail.com

Jan Granlund
070-817 11 17
jan.granlund@gmail.com

Eva Linderoth
070-991 76 25
evalinderoth@hotmail.com

Roger Sandström
072-716 38 59
roger.sandstrom@centerpartiet.se

Sandra Karlsson
070-739 00 31

Anna Rohlén
072-276 51 15
anna.k.rohlen@gmail.com

Linda Westerlund Snecker
linda.snecker@riksdagen.se

Anna Sotkasiira Wik
070-2097688
anna.wik@norrkoping.se
anna.sotkasiira.wik@gmail.com

Catarina Thuning
070-320 28 63
catarina@catma.se

Naima Bahnam Johansson
076-3065664
naima_bahnam_@hotmail.com

Pernilla Claar Granqvist
070-2249635
pernilla.claar@gmail.com

Mattias Kumlien
070-258 77 48
mattiaskumlien@gmail.com

Mattias Geving
0722-41 91 10
mattias.geving@gmail.com

Inga-Lill Östlund
0121-20274 / 070-368 10 17 / 073-063 98 28
inga-lill.ostlund@soderkoping.se

Anna Thörn
anna.thorn@hotmail.com
0768-919652

Margareta Jovanovic
0705-722118
margareta.jovanovic@gmail.com

Bo Johansson
070-5511670
bo.johansson@vadstena.se

 

Bo Gäfvert
070-230 90 82
bo.gafvert@outlook.com

 

Katrin Merzbach
070-5518555
katrin.vadstena@live.se

 

Göran Söderström
073-247 78 11 / 0143-13129 / 08-663 95 16
soderstrom.unnerback@telia.com

 

Desirée Forsén
070-39 46 984
forsen.dessie@gmail.com

 

Jenny Barth

jeheliba@gmail.com

0763-629077

Lars Beckman
0123-191 00 / 0123-20724
lars.beckman@valdemarsvik.se

Jenny Elander EK
jenny.elander-ek@valdemarsvik.se
073-8070983

Yvonne Janhäger
070-301 66 28 / 0123-100 01
yvja@tele2.se

Hans Andersson
070-6313077
hans.andersson@atvidaberg.se

Kerstin Gustafsson
070-691 34 81 / 0120-12820
kerstingson@telia.com

Carl G Nilsson
0120-60014 / 070-546 01 46
carl.g.nilsson@lini.se

Agneta Tillmar
0120-300 81 / 070-2039890

Johan Renhorn
0736-1366652
johan.renhorn@gmail.com

Maria Eklund
073-5304528
maria.eklund@atvidaberg.se

Jonas Lundgren
0768-324411
jonas.lundgren@atvidaberg.se

Anders Andersson
070-3745846
rydaby@gmail.com

Anita Johannesson
070-608 04 64

Kerstin Svensson
0144-10178 / 070-525 08 77
kerstinsvensson@fyrbonde.se

Madelaine Vilgren
073-660 32 43
madelaine@vilgren.se

Gunni Karlsson
070-3534654
gunni.karlsson@hotmail.com

Kontakt

Länsstyrelsen Östergötland