Vårstädning i Älvhytteängen

Kom och hjälp oss vårstäda i Älvhytteängen som är månads naturreservat i april. Vi plockar bort ris och grenar och krattar bort gammalt löv för att underlätta för det kommande slåtterarbetet. Denna städning, eller fagning som det också kallas, är en viktig del i skötseln av en artrik ängsmark.
Ett blomstrande paradis
Naturreservatet Älvhytteängen är en gammal slåtteräng med rik, kalkpåverkad flora. Här finns många rara blommor såväl som en uppsjö av olika gräs, halvgräs och starr. Här kan man även spana efter fjärilar, både vanliga och sällsynta arter. Många av de många arter som trivs i ängen är hotade eller ovanliga på grund av att ängar som dessa har minskat kraftigt i landskapet. Därför är det extra viktigt att kalkrika ängar som denna bevaras genom årlig skötsel. I reservatet finns en lättgången stig och vid parkeringen ett rastbord.
Mer information om Älvhytteängen och hur du hittar dit
Fagning i ängen 23 april
Ta med: Länsstyrelsen lånar ut redskap, men ta gärna med handskar, räfsa och lövkorg om du har. Och så klart matsäck och kläder efter väder.
Arrangeras av: Länsstyrelsen i samarbete med Hopajola
- Var:
- Naturreservatet Älvhytteängen
- Kostnad:
- Gratis
- Sista anmälningsdag:
- Ingen anmälan krävs