Kurs om jordkällare

Foto: Therese Erneskog
Välkommen på en kursdag om jordkällare. Dagen innehåller både teori och praktiska moment.
Innehåll
Kursen inleds med ett teoripass på sal. Kjell berättar om de olika typer av jordkällare som finns, deras grundkonstruktion, lämplig fuktighet, temperatur och livsmedelsförvaring. Efter lunch åker vi ut och tittar på jordkällare i olika stadier av förfall. Kjell ger råd om vad som kan göras med enkla medel för att få jordkällaren i funktionsskick igen.
Vi kommer bland annat att pröva att spräcka stenblock - så rejäla handskar och glasögon är att föredra. Kläder efter väder!
Om du har, ta gärna med bilder på den egna jordkällaren, så kan vi även diskutera just den.
Kursledare
Kjell Gustafsson från Ängagärdets Natur och Kultur
Målgrupp
Verksamma inom jordbruks-, trädgårds- och skogsbruksföretag.
Tycker du att aktiviteten verkar intressant men du tillhör inte målgruppen? Hör av dig till Therese Erneskog så får du delta i mån av plats.
Anmälan
Senast 12 september via kalendern. Anmälan är bindande, vid avbokning senare än 7 dagar innan kursen debiteras full kursavgift.
Om kursen är fullbokad kan du anmäla dig för en reservplats genom att skicka e-post till Therese Erneskog: therese.erneskog@lansstyrelsen.se

- Var:
- Kvinnerstagymnasiet, sal A1
- Kostnad:
- 250 kronor exklusive moms. Mat och fika ingår.
- Sista anmälningsdag:
- 12 sep 2023
Anmälan
Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.
Skicka övriga upplysningar via e-post
Övriga upplysningar om till exempel specialkost, allergi eller hjälpmedel, skickar du separat via e-post till kontaktpersonen för arrangemanget.