Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Gemensam planering av totalförsvaret i Norra civilområdet

Landshövdingarna från länsstyrelserna i det Norra civilområdet. Från vänster: Carin Jämtin, landshövding i Västernorrlands län. Lotta Finstorp, civilområdeschef och landshövding i Norrbottens län. Marita Ljung, landshövding i Jämtlands län. Helene Hellmark Knutsson, landshövding i Västerbottens län.
Under de kommande åren kommer samarbete med näringsliv och frivilligorganisationer att vara i fokus, tillsammans med gemensamma övningar och aktiviteter för att stärka totalförsvaret i det Norra civilområdet. Det beslutade Totalförsvarsrådet när de träffades i Härnösand.
I början av mars träffades de högsta cheferna från organisationer i det Norra civilområdet som har ett stort ansvar inom totalförsvaret. Landshövdingarna från länsstyrelserna i Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland och Jämtland var på plats, samt chefer från Försvarsmakten, Polismyndigheten, Säkerhetspolisen, Trafikverket och regionerna. Tillsammans utgör de Totalförsvarsrådet i det Norra civilområdet.
Totalförsvarsrådet ansvarar för att inrikta och prioritera det gemensamma arbetet med totalförsvar. De möts regelbundet för att dela information och planera verksamheten. Den här gången deltog även företrädare från Stockholms Amfibieregemente och Västernorrlandsgruppen ur Norra militärregionen för att informera om vad som är aktuellt i deras verksamheter. Utöver det var fokus på försvarsplanering och gemensamma övningar och aktiviteter under de kommande åren.
Omvärldsläget gör att vi behöver fortsätta att lägga stort fokus på totalförsvaret och dessutom öka takten i vårt gemensamma arbete. Det är positivt att vi i vårt geografiska område har ett gott samarbete mellan olika organisationer och att alla prioriterar både tid och resurser för att stärka totalförsvaret, säger Magnus Ståhl, Chef Norra militärregionen.
Under mötet diskuterades även två projekt som kommer att startas upp under året. Ett projekt med fokus på samverkan med näringslivet och ett projekt med fokus på samverkan med frivilliga.
Både näringslivet och frivilligorganisationerna är viktiga delar av totalförsvaret. Därför kommer vi under de kommande åren att fokusera ännu mer på att öka vårt samarbete med dem och därmed stärka hela totalförsvaret i det Norra civilområdet, säger Lotta Finstorp, civilområdeschef och landshövding i Norrbottens län.

Hela totalförsvarsrådet vid deras möte i Härnösand, tillsammans med inbjudna gäster.
Övre raden från vänster: Martin (Säkerhetspolisen sektion nord), Karin Börjesson (kanslichef, Norra civilområdeskansliet), Helena Eriksson (Regional direktör, Trafikverket region nord), Eric Kjellberg (Stabsofficer, Stockholms amfibieregemente), Ingeborg Widerberg (Chef Västernorrlandsgruppen), Thorbjörn Hansson (chef J9, Norra militärregionen), Olof Granander (ställföreträdande chef, Norra militärregionen), Patrik Berge (ställföreträdande Regementschef Stockholms amfibieregemente).
Under raden från vänster: Micael Säll Lindahl (Regionpolischef Polisregion nord), Magnus Ståhl (Chef Norra militärregionen), Carin Jämtin (landshövding i Västernorrland), Lotta Finstorp (civilområdeschef Norra civilområdet och landshövding i Norrbottens län), Marita Ljung (landshövding i Jämtland), Helene Hellmark Knutsson (landshövding i Västerbotten), Sara Lewerentz (regiondirektör Region Jämtland/Härjedalen), Ulrica Sundquist (regiondirektör Region Norrbotten).
Vad är Norra civilområdet?
Sveriges länsstyrelser är indelade i sex civilområden. Det Norra civilområdet består av länsstyrelserna i Norrbotten, Västerbotten, Jämtland och Västernorrland.
Syftet med indelningen är att stärka landets motståndskraft under fredstida krissituationer, höjd beredskap och krig. Det är ett arbete som sker i nära samarbete med andra organisationer inom civilområdet, bland annat Försvarsmakten.