Vigselförättare

Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Vill du bli vigselförrättare?

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare.

Du behöver ha kunskap om

  • tillämplig lagstiftning
  • hur en vigsel ska gå till
  • hindersprövning
  • de dokument som ska upprättas och skickas in efter vigseln

Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige.

Länsstyrelsen kan utse vigselförrättare för ett enstaka tillfälle, vid särskilda omständigheter.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av länsstyrelsen med 110 kr per vigsel och 30 kr ytterligare för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Vigselförrättare i Kronobergs län

Du beställer oftast tid för vigsel direkt hos vigselförrättaren, men i vissa kommuner kan du boka tid hos kommunen.

 

Lars-Erik Gustafsson
Fuxvägen 40, 342 33 ALVESTA
larserik.gustafsson@bredband.net

Börje Johansson
Ryttarvägen 17, 342 33 ALVESTA

Kristiina Kosunen Eriksson
Centralplan 1, 342 80 ALVESTA
kristiina.kosunen.eriksson@alvesta.se

Bertil Olsson
Movägen 31, 342 50 VISLANDA
bertil.olsson@alvesta.se

Monika Pihl
Ängsvägen 6, 342 60 MOHEDA
monica.pihl@alvesta.se

Lars-Olof Franzén
Södervägen 4, 342 93 Hjortsberga
zonafranzen@gmail.com

Monica Widnemark
Kornvägen 2, 360 52 KOSTA
widnemark@lessebo.se

Anna Widströmer
Lönnbacken Vide, 360 53 SKRUV

Carina Bengtsson
Myrarås Rönnebo, 341 77 AGUNNARYD

Karin Bondeson
Grönstensvägen 5, 341 34 LJUNGBY
karin.bondesson@telia.com

Marianne Dalesjö
Ekebacksvägen 6, 341 31 LJUNGBY

Marianne Eckerbom
Norra Järnvägsgatan 14, 341 37 LJUNGBY
marianne.eckerbom@gmail.com

Eskil Erlandsson
Stackarp, 340 12 ANNERSTAD
eskil@lby.se

Magnus Gunnarsson
Steningegatan 17, 341 33 LJUNGBY
magnus.gunnarsson@ljungby.se

Irene Hedfors
Kungsgatan 4 A, 341 30 LJUNGBY

Janewert Johansson
Skomakargränd 1, 341 35 LJUNGBY

Anne Karlsson
Strandsro Åby, 340 14 LAGAN

Ole Kongstad
Gnejsvägen 14, 341 34 LJUNGBY

Eva-Marie Norén Holgersson
Violvägen 4, 340 14 LAGAN
eva-marie.norenholgersson@ljungby.se

Lars Solling Angelstad
Åminne, 341 94 LJUNGBY

Ann-Charlotte Wiesel
Kungsgatan 13A, 341 30 LJUNGBY
ann-charlotte.wiesel@ljungby.se

Lisa Karlsson
Apoteksgatan 9 C, 285 31 MARKARYD
lisa.karlsson@markaryd.se

Bengt Göran Söderlind
Oshult 3042, 285 91 MARKARYD

Joakim Pohlman
Stenbocksgatan 6, 285 33 MARKARYD
joakim.pohlman@markaryd.se

Siv Karlsson
Tallgatan 4, 285 32 STRÖMSNÄSBRUK
sivkarlsson@glocalnet.net

Magnus Carlberg
Hagen 7
362 51 Väckelsång
magnus.carlberg@tingsryd.se

Marie-Louise Hilmersson
Brännebo Hanagård, 360 23 ÄLMEBODA
marielouise.hilmersson@gmail.com

Mikael Jeansson
Dunshult 13, 360 13 URSHULT
mikael.jeansson@tingsryd.se

Arne Karlsson
Brändeborg, 360 10 RYD
brandeborg096@gmail.com

Barbro Svensson
Odensvallahult, 360 13 URSHULT
barbro.odenssvalahult@connect2ip.com

Sven-Erik Svensson
Högagärde 4, 360 13 URSHULT
s-e.svensson@hogagarde.com​​

​Marina Thyborn
Skyttemåla 9, 362 91 TINGSRYD

Laila Jeppsson
Röksvampsvägen 8329, 294 36 SÖLVESBORG
laila.jeppsson@tingsryd.se

Maria Emilsson
Yggersryd 6, 364 33 Åseda
maremi73@gmail.com

Torleif Torstensson
Annas väg 9
269 39 BÅSTAD
thorleif@thorleifs.se

Wirginia Bogatic
Pär Lagerkvists väg 16, 352 43 VÄXJÖ
wirginia.bogatic@vaxjo.se

Magnus Bengtsson
Sjövallavägen 20, 352 59 VÄXJÖ

Jan Bengtsson
Kristina Nilssons väg 20, 352 39 VÄXJÖ
jan.bengtsson@gmail.com

Stefan Bergström
Grönsångarevägen 23, 352 42 VÄXJÖ

Åsa Karlsson Björkmarker
Alpgatan 35, 352 41 VÄXJÖ
asa.karlssonbjorkmarker@vaxjo.se

Åke Eriksson
Veckovägen 11, 352 61 VÄXJÖ

Louise Jeppsson
Ripvägen 22, 352 42 VÄXJÖ

Lena Johannesson
Hjalmar Petris väg 13 C, 352 47 VÄXJÖ

Kjell Jönsson
Helgöhus, 355 93 VÄXJÖ
047028709@telia.com

Malin Lauber
Gamla Norrvägen 14B, 352 43 VÄXJÖ
malin.lauber@vaxjo.se

Per-Anders Löthman
Gåtahult, 360 44 INGELSTAD

Morgan Löwenthal
Skidsvängen 108, 35249 VÄXJÖ

Nils Posse
Bergqvara Gård, 355 93 VÄXJÖ
nils@bergqvaragard.se

Mats Rydberg
Hälsovägen 22, 352 63 VÄXJÖ
mats.rydberg@vaxjo.se

Monica Sandberg
Taltrastvägen 4, 352 42 VÄXJÖ
monica.sandberg@vaxjo.se

Stefan Schirell
Tävelsås Källehult 1, 355 95 VÄXJÖ
stefan@lindstromsel.se

Pernilla Sjöberg
Liljedahlsvägen 15, 352 54 VÄXJÖ
pernilla.sjoberg@kronoberg.se

Berit Skogmalm
Limmarvägen 16, 360 30 LAMMHULT
blm120@hotmail.com

Charlotta Svanberg
Emil Lindells väg 24B, 352 57 VÄXJÖ
lotta_svanberg@hotmail.com

Monica Tengius
Berg Björka Norregatan 4, 360 30 LAMMHULT
monica.tengius@vaxjo.se

Lena Wibroe
Kristina Nilssons väg 24, 352 39 VÄXJÖ
lena.wibroe@vaxjo.se

Roland Eiman
Pomonavägen 9, 343 38 Älmhult
roland.eiman@almhult.se

Monica Haider
Ågatan 12, 343 71 DIÖ

Åke Karlsson
Fjällgatan 15, 343 35 ÄLMHULT
fjallgatan@gmail.com

Elizabeth Peltola
Gemlagatan 7, 343 71 DIÖ
elizabeth.peltola@almhult.se

Christian Björkqvist
Brönjebacksvägen 8, 372 51 KALLINGE

Laila Jeppsson
Röksvampsvägen 8329, 294 36 SÖLVESBORG
laila.jeppsson@tingsryd.se

Hans-Åke Lindvall
Kuggeskärsv 5, 294 35 SÖLVESBORG

Lisa Syrén
Galérgatan 6, 371 36 KARLSKRONA

Kontakt