Risk för vattenbrist - Grundvatten och vattendrag i Kronobergs länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Nytt totalförsvarsråd för södra Sverige

Från den 1 september delas det nuvarande Totalförsvarsrådet i två råd – ett för Södra civilområdet och ett för Sydöstra civilområdet. Det beslutades nyligen, när nyckelpersoner från länsstyrelser, regioner, militärregionen och utvalda myndigheter möttes för tre intensiva totalförsvarsdagar i Malmö.

Totalförsvaret bygger vi tillsammans

Syftet med totalförsvarsdagarna var att stärka samverkan genom att dela kunskap om aktörernas totalförsvarsplanering, utbyta ingångsvärden och lyfta vikten av lägesbildsrapportering. Deltagarna fick bland annat ta del av Försvarsmaktens organisation och anpassning till NATO-organisationen samt en presentation av civilområdenas beredskapsplaner. Flera av deltagarna fick också möjlighet att presentera sina egna ingångsvärden och utmaningar, vilket skapade en värdefull dialog om hur resurser och ansvar kan fördelas mer effektivt.

Jag tycker att det har varit tre mycket bra dagar, det har varit lärorikt och vi har fått flera tillfällen att lära känna varandra och varandras organisationer. Och det är en viktig del i uppbyggnaden av totalförsvaret, vi måste skapa förutsättningar för varandra och då måste vi också ha kunskap om hur våra olika organisationer fungerar, säger Niklas Nordgren, civilområdeskanslichef för Södra civilområdet.

Totalförsvarsdagarna arrangerades för fjärde gången och det är Södra och Sydöstra civilområdet, tillsammans med Södra militärregionen, som ligger bakom arrangemanget. Deltagare på mötet var bland annat Försvarsmakten, Polismyndigheten, Kustbevakningen, länsstyrelser, regioner och andra regionala nyckelaktörer från beredskapssektorerna inom det Södra och Sydöstra civilområdet.

Gunilla Svantorp, landshövding Östergötlands län och civilområdeschef Sydöstra civilområdet, Jonas Eriksson stf chef Södra Militärregionen och Peter Danielsson, landshövding Skåne län och civilområdeschef Södra civilområdet.

Totalförsvarsrådet delas i två

I samband med Totalförsvarsdagarna hölls ett möte i Totalförsvarsrådet där man fattade beslut om att dela Totalförsvarsrådet i två råd, ett för Södra civilområdet och ett för Sydöstra civilområdet. Den nya strukturen börjar gälla 1 september.

Totalförsvarsrådet har funnits sedan 2016. I det har chefen för Södra militärregionen, sex landshövdingar och två polisregionchefer ingått. Sedan 2022 deltar också cheferna för Södra civilområdet och Sydöstra civilområdet.

Jag tycker det är positivt, vi får nu större möjligheter att involvera fler relevanta aktörer i utvecklingen av totalförsvaret. I och med att civilområdesansvaret fyllts med konkret verksamhet är det nu tid att utveckla mötesformerna för totalförsvaret. Det gör vi genom att organisera totalförsvarsråd i respektive civilområde, säger Niklas Nordgren.

Syftet med råden är att inrikta och samordna totalförsvarsarbetet i civilområdet. Vilka som, förutom civilområdet och militärregionen som ska vara med i de nya totalförsvarsråden är upp till de två cilivområdena. De nya råden är tänkta att verka i hela konfliktskalan.

Förutom de två råden beslutades det att det ska inrättas ett samordningsråd. Där cheferna för civilområdena och chefen för Militärregion Syd ingår. Rådet ska tidigt identifiera nationella styrningar för totalförsvaret som behöver omsättas på regional nivå.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Maria Arnholm

Besöksadress

Kungsgatan 8

Postadress

351 86 Växjö

Organisationsnummer

202100-2296

Följ oss