Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Landshövding Maria Arnholm utsedd av statsministern att representera landets länsstyrelser i nyinrättat råd för kvinnofrid

– Det här är ett oerhört viktigt uppdrag som jag är både glad och stolt över. Det är ett viktigt erkännande av det regionala arbetets betydelse i kampen mot mäns våld mot kvinnor, säger landshövding Maria Arnholm.
Förra veckan fattade regeringen beslut om att inrätta Rådet för kvinnofrid. Arbetet i rådet ska vägledas av en nollvision för det dödliga våldet mot kvinnor och ska vara en del av Regeringskansliet.
Landets 21 länsstyrelser sluter helhjärtat upp bakom regeringens nollvision och satsningen. Vi står beredda att stärka förbyggande och återfallsförebyggande arbete och förena oss med andra samhällsaktörer i kampen mot våldet. Vår styrka är att vi är den aktör som låter de nationella direktiven och styrningen matchas mot de regionala och lokala behoven. Kontaktvägar och relationer finns redan och är väl etablerade i våra län, säger Maria Arnholm.
Statsministern har utsett vilka som ska sitta i det nya rådet, som han själv är ordförande i. Även justitieministern, socialministern, socialtjänstministern och jämställdhetsministern är utsedda liksom rikspolischefen, chefen för Polismyndighetens nationella operativa avdelning, riksåklagaren och generaldirektör för ett antal myndigheter. Länsstyrelserna representeras av landshövding Maria Arnholm från Kronobergs län.
Regeringen bekämpar mäns våld mot kvinnor med samma beslutsamhet som gängkriminaliteten. Inrättandet av ett nytt råd för kvinnofrid är en unik kraftsamling för att stoppa det dödliga våldet mot kvinnor. Det ska inte var livsfarligt att vara kvinna i Sverige, sa statsminister Ulf Kristersson, inför rådets bildande tidigare i veckan.