Träff 2 med tema nötodlingar

Foto: Pixabay
Onsdag den 16 september erbjuds en studieresa till försöksodlingen i Lilla Böslid i Halland samt besök vid två plantskolor som bland annat säljer nötträd.
Det finns en lång tradition av nötodling både i Kalmar län, längs den halländska kusten och i Skåne. Under 2025 etablerades därför nötodlingar med högavkastande storfruktiga italienska sorter på dessa tre platser, alla med ett liknande upplägg för att kunna jämföra och utvärdera hasselnötsbuskarnas duglighet för nötproduktion i det svenska klimatet.
Studieresan hoppas vi ska inspirera till nystartande av nötodlingar runtomkring i Sverige och ett nätverkande odlare emellan. Det är kostnadsfritt att delta. För- och eftermiddagsfika ingår, lunch på Ellens restaurang vid Lilla Böslid kan bokas i förväg till självkostnadspris.
Schema för dagen
06.30 Avresa från Torslunda försöksstation
07.00 Upphämtning deltagare från Kalmar (Rasta/Hansa City)
08.30 Besök hos Räveboda plantskola
11.00 Besök hos nötträd.se
12.30 Lunch på restaurang Ellens vid Lilla Böslid
13.30 Besök i försöksodling hos Hushållningssällskapet Halland
16.30 Hemfärd
Anmäl dig senast den 14 september via formuläret Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Kursen är kostnadsfri och genomförs som en del av projektet Ett rikt odlingslandskap. Kursen är finansierad av Länsstyrelsen Kalmar län med medel från EU:s Strategiska plan.
Välkomna!

- Var:
- Räveboda plantskola och Hushållningssällskapet Halland
- Kostnad:
- Kostnadsfritt
- Sista anmälningsdag:
- 14 sep 2026