Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Vill leva som vi lär – så gör länsstyrelsen för att minska sin klimatpåverkan

I flera nyheter den här veckan har vi berättat om klimataktiviteter i länet. Idag riktar vi strålkastaren mot oss själva.
Länsstyrelsens direkta utsläpp är inte så stora, men myndigheten arbetar systematiskt för att minska verksamhetens miljöpåverkan och behöver minska våra utsläpp. Miljömålen handlar bland annat om att länsstyrelsen ska vara fossilfri till år 2030, och öka andelen upphandlingar där vi ställer miljökrav.
– Vi har en bit kvar till att bli helt fossilfria till 2030, medger Jesper Agrelius, klimat- och energiutvecklare på länsstyrelsen.
– Att ställa fler miljökrav i våra upphandlingar och inköp är ett område som vi måste bli bättre på och prioriterar under 2025-2026.
Vi bidrar genom vårt myndighetsutövande och vår samverkan på många olika sätt för att minska länets klimatpåverkan. När vi tillsynar och prövar, vägleder, beviljar ekonomiska stöd, skyddar och bevarar så gör vi det utifrån ett helhets- och hållbarhetsperspektiv. Exempelvis via rådgivning för hur lantbruk kan minska sina utsläpp eller genom att ge stöd till klimatinvesteringar i industrin. I vår samverkan med kommuner och andra aktörer arbetar vi exempelvis för att påskynda elektrifieringen och att inom samhällsplaneringen möjliggöra en minskning av utsläppen.
– Rent konkret innebär det att länsstyrelsen granskar kommuners översiktsplaner och detaljplan om att kommunen bör planera bättre möjligheter för gång, cykel och kollektivtrafik eller att länsstyrelsen påpekar om nybyggda bostadsområden har långt till samhällsservice och kollektivtrafik, säger Jesper Agrelius.
Konkreta åtgärder som länsstyrelsen gjort för att minska sitt klimatavtryck
- Vi är miljödiplomerade, vilket innebär att vi årligen genomför revision som säkerställer att vi uppfyller kraven för att bli miljödiplomerad.
- En stor majoritet av fordon vi äger eller hyr går på fossilfria bränslen (HVO, etanol, biogas) eller el. Vi har egna laddstationer för att kunna ladda verksamhetsbilarna. Vi har infört digitala körjournaler för att bättre följa upp på vilket sätt vi kör för att kunna planera mer sparsam körning och optimera rutter.
- Vi använder digitala arbetssätt, som innebär att vi inte behöver besöka en plats och därför inte behöver resa, exempelvis karttjänster för vissa av stöden vi hanterar.
- Vi har enbart grön el i vårt elavtal. Våra solceller producerar cirka 20 000 kwh per år, vilket motsvarar årsförbrukningen av en normalstor villa.
- Genomfört energieffektiviseringsåtgärder på Naturrum Store mosse, med nya ventiler och termostater, som sparar energi.