Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Arkitektur i centrum

Arkitektur, form och design ska bidra till ett hållbart, jämlikt och mindre segregerat samhälle. Det är ett mål som antogs av riksdagen redan år 2018 som en del av politiken för gestaltad livsmiljö. Politiken ska bland annat uppnås genom att det offentliga agerar förebild. Länsstyrelsen har därför skapat ett Arkitekturstrategiskt forum tillsammans med länets kommuner.
Samhällsplanerarna Karin von Zweigbergk och Clara Gyllström håller tillsammans ihop forumet.
‑ Syftet med forumet är att höja medvetenheten om arkitekturfrågor och ge kommunerna verktyg och kraft att jobba med frågorna i sin vardag. Hur vi formar våra städer och samhällen är en central roll i samhällsutvecklingen. Gestaltad livsmiljö handlar om allt från att ta tillvara på kulturvärden till att rusta våra samhällen för exempelvis sådant som översvämningar. Med andra ord kan vi säga att det handlar om mer än att bara bygga hus för funktioner, det handlar om att forma utrymmet mellan husen med smarta lösningar som skapar mervärden och gör att platsen blir attraktiv att vistas på.
Den första träffen hölls i höstas på länsstyrelsen och i förra veckan var det dags för forumet att ses igen. Denna gång var det Habo kommun som stod som värd för mötet. Linda Tubbin är plan- och exploateringschef i kommunen.
‑ Gestaltad livsmiljö och arkitektur påverkar hur vi mår, det skapar reaktioner. Därför är det viktigt att arbeta med detta och att vara medveten om dess påverkan.
Nästa steg i arbetet är att sprida kunskap och goda exempel kring arkitektur till fler kommunala tjänstepersoner och politiker i länet.
‑ Hur detta kommer ske planeras just nu och vi vet inte hur det kommer se ut exakt men det finns ett stort engagemang och driv i forumet. På sikt är målet att få med andra aktörer såsom mäklare, byggherrar och arkitektkontor, säger Karin von Zweigbergk.