Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Nedan hittar du vilka som är vigselförrättare i Jönköpings län och deras kontaktuppgifter under respektive kommun.

Irene Oskarsson
Telefon: 070-574 44 54
E-post: irene.oskarsson@aneby.se

Ola Gustafsson
Telefon: 0380-462 77
E-post: ola.gustafsson@aneby.se

Karin Elardt
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Tomas Erazim
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Elisabeth Hagelberg
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Diana Laitinen Carlsson
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Sebastian Hörlin
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Niclas Palmgren
Telefon: 0371-810 00
E-post: kommunen@gislaved.se

Carina Johansson
Telefon: 0371-810 00
Epost: kommunen@gislaved.se

Hans Henriksson
Telefon: 0371-810 00
E-post: kommunen@gislaved.se

Anton Sjödell
Telefon: 072-083 59 09
E-post: anton.sjodell@pol.gislaved.se

Sanna Rickardsson
Telefon: 076-828 82 48
E-post: sanna.rickardsson@gnosjo.se

Markus Kauppinen
Telefon: 072- 644 28 00
E-post: markus.kauppinen@gnosjo.se

Kristine Hästmark
Telefon: 072-142 40 00
E-post: kristine.hastmark@gnosjo.se

Christian Bagan
Telefon: 0370-33 10 11
E-post: christian.bagan@gnosjo.se

Karin Bertills
Telefon: 036-442 80 00
E-post: info@habokommun.se

Thomas Werthén
Telefon: 036-442 80 00
E-post: info@habokommun.se

Hans Jarstig
Telefon: 036-442 80 00
E-post: info@habokommun.se

Erik Lindfelt
Telefon: 070-826 93 03
E-post: erik.lindfelt@ju.se

Göran Bäckstrand
Telefon: 070-588 91 37
E-post: goran.backstrand@gmail.com

Jan-Olof Moberg
Telefon: 070-415 32 24
E-post: skepparjanne@gmail.com

Jan-Ove Lipponen
Telefon: 076-618 74 28
E-post: jan-ove.lipponen@jonkoping.se

Kenneth Kindblom
Telefon: 070-638 14 49
E-post: kenneth.kindblom@telia.com

Carl Olof Nilsson Öhrnell
Telefon: 070-190 93 17
E-post: carlolof.nilssonohrnell@dom.se

Anita Magnusson
Telefon: 070-755 38 46
E-post: anita.magnusson@centerpartiet.se

Bertil Rylner
Telefon: 076-189 12 12
E-post: bertil.rylner@gmail.com

Anders Hulusjö
Telefon: 070-512 73 46
E-post: anders.hulusjo@jonkoping.se

Krister Leimola
Telefon: 076-015 87 68
E-post: krister.leimola@tandshopen.se

Monica Norrby
Telefon: 070-666 99 36
E-post: monica.norrby@rjl.se

Roland Hagström
Telefon: 070-541 63 55
E-post: roland.hagstrom@kptab.com

Kristina Lomvin
Telefon: 076-006 09 60
E-post: kristina.lomvin@gmail.com

Maria Gustavsson
Telefon: 072-322 86 25
E-post: maria.gustafsson8@jonkoping.se

Gun Lusth
Telefon: 070-717 14 06
E-post: gun.lusth@rjl.se

Ing-Britt Markström
Telefon: 070-980 63 79
E-post: mkm@live.se

Lars-Evert Sahlin
Telefon: 0705- 19 82 64
E-post: lars.e.sahlin@gmail.com

Stefan Bomberg
Telefon: 070-208 64 24
E-post: stefanbomberg21@icloud.com

Mats Green
Telefon: 08-786 40 00
E-post: mats.green@riksdagen.se

Perolof Kallings
Telefon: 073-202 57 56
E-post: kallings.perolof@gmail.com

Agneta Lilja
E-post:
agneta.lilja@dom.se

Linda Danielsson
Telefon: 0392-140 13
E-post: linda.danielsson@mullsjo.se

Ingemar Eriksson
Telefon: 070-330 24 80
E-post: ingemar.eriksson@mullsjo.se

Ann-Charlotte Ekman Hellman
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Lars Stridh
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: lars.stridh@nassjo.se

Ulf Fransson
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Cecilia Gerhardsson
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: cecilia.gerhardsson@nassjo.se 

Greger Phalén
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Anna-Carin Magnusson
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Wiveka Forell Karlsson
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Ann-Cathrin Gunnar
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Thérese Ekblad
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Gabriela Mejia Andrade
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: gabriela.mejia@live.se

Malin Olsson
Telefon: 073-079 49 92
E-post: sydkustenpanorama@gmail.com

Karin Johansson
Telefon: 070-7681112
E-post: karinolin@hotmail.com

Jan Holmkvist
Telefon: 0382 - 152 03
E-post: jan.holmqvist@savsjo.se

Per Danielsson
E-post: per.danielsson@savsjo.se

Katarina Hallefjord
E-post: Katarina.hallefjord@tranas.se

Veronica Holmstedt
E-post: Veronica.holmstedt.po@tranas.se

Anne-Marie Ljunggren
E-post: ann-marie.ljunggren@tranas.se

Gunnel Lind
E-post: Gunnel.lind.po@tranas.se 

Karin Semberg
Telefon: 070- 629 05 12
E-post: karin@sembergledarskap.se

Rasmus Hallberg
E-post: rasmushallberg@yahoo.se

Marita Wågesson Sjöberg
Telefon: 0370-67 83 88
E-post: marita.wagessonsjoberg@vaggeryd.se

Katarina Moström
Telefon: 070-330 08 31
E-post: kina.mostrom@gmail.com

Ewa Magnusson
Telefon: 070-257 96 93
E-post: ewa.magnusson@vaggeryd.se

Johanna Stenvall
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Henrik Tvarnö
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Magnus Färjhage
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Anders Bernberg
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Madeleine Hermansson
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Elisbeth Forsén
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Emma Ytterell
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Fredrik Persson
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Jörgen Wahlström
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Angelica Wilhelmsson Ek
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Hanna Andersson
Telefon: 0370-377 115
E-post: hanna.andersson@varnamo.se

Mikael Karlsson
Telefon: 070-183 56 67
E-post: mikael.karlsson@varnamo.se

Ulf Svensson
Telefon: 0370-37 72 60
E-post: ulf.svensson@varnamo.se

Anna Thorén
Telefon: 070-913 87 28

Stina Gof
E-post: stina.gof@gmail.com

Inget behov av nya vigselförrättare i länet

Länsstyrelsen har gjort bedömningen att det för närvarande finns tillräckligt många borgerliga vigselförrättare i länet för att tillgodose behovet. Ansökningar kommer i nuläget därför att avslås.

Kontakt