Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Uppehåll i älgjakten 26 september till och med den 9 oktober de tre kommande åren
Länsstyrelsen i Jämtlands län har beslutat om uppehåll i jakttiden för älg. Det gäller under jaktåren 2025/2026, 2026/2027 och 2027/2028.
Beslutet gäller inom älgförvaltningsområden som inrättats av myndigheten.
Uppehållet är 14 dagar från och med den 26 september till och med den 9 oktober.
.jpg)
Jaktuppehåll. Från den 26 september till och med den 9 oktober kommer det att vara jaktuppehåll på älg. Beslutet gäller de tre kommande åren. Foto: Mostphotos
Länsstyrelsen i Jämtlands län får besluta om uppehåll i älgjakten som startar den 1 september. Perioden får vara maximalt 14 dagar. Beslutet får dock inte försvåra möjligheterna att uppnå länets beslutade mål när det gäller skadenivåer på skog och trafik orsakade av älg
– Vårt tidigare beslut om uppehåll i jakttiden för älg har löpt ut. Nu har vi utvärderat resultaten av det beslutet.
– Vi konstaterar att inga nya eller ändrade förhållanden uppkommit som förhindrar ett fortsatt uppehåll i jakttiden för älg, säger Jerk Sjöberg, naturvårdshandhandläggare på Länsstyrelsen Jämtlands län.
Viltförvaltningen positiv till beslutet
Viltförvaltningsdelegationens ledamöter har haft möjlighet att lämna yttranden och synpunkter inför Länsstyrelsens beslut. Av de yttranden som lämnats är ledamöterna positiva till ett fortsatt uppehåll i jakttiden för älg.
Beslutet:
- Datumen sammanfaller med länets grannlän i norr.
- Beslutet ska gälla under de tre kommande åren.