Lär dig effektiv stabsmetodik | augusti 2026

Foto: Andrey Popov/Mostphotos
En organisations ledningsförmåga kan vara avgörande för att en samhällsstörning ska gå att hantera. Lär dig grunderna så blir du tryggare och mer effektiv i rollen.
Vid en samhällsstörning ställs stora krav på aktörers förmåga att leda sina egna organisationer. En stab kan då fungera som ett stöd i arbetet för att hjälpa en organisation med ledningsuppgifter.
Syftet med en stab är att snabbt öka organisationens ledningsförmåga genom strukturerade arbetssätt. Vad en stab gör och hur arbetet organiseras kallar vi för stabsmetodik.
Stabsmetodik grundkurs skapar förutsättningar för deltagaren att utveckla grundläggande kunskap om stabsmetodik i syfte att kunna bidra i stabsarbetet inom den egna organisationen vid samhällsstörningar.
Målgrupp
Kursen riktar sig till de som på något sätt ingår i en krisstab, krisledning eller liknande.
Dagar och tider
Onsdag den 19 augusti: 09.00–16.30
Torsdag den 20 augusti: 08.30–15.00
- Var:
- Länsstyrelsen Jämtlands län, Residensgränd 7 i Östersund (Lokal: Linet)
- Kostnad:
- Evenemanget är kostnadsfritt
- Sista anmälningsdag:
- 14 aug 2026
Anmäl dig
Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.
Så hanterar vi dina personuppgifter