Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Klicka på respektive kommun nedan för att se vilka som är utsedda.

Vigselförrättare i Bergs kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Siri Jörgensen, Oviken, 070-689 79 26, haruspex79@gmail.com

30 november 2023

Maud Peeker, 845 97 Klövsjö,

070-608 68 58, maud.peeker@gmail.com

Tills vidare

Annica Persson, Hackås, 070-821 60 64, annica.frissan@telia.com

31 maj 2024

Lena Olsson, 845 61, Svenstavik,

070-587 97 83, lena.olsson@berg.se

Tills vidare

Gunhild Åkerblom, Svenstavik,

070-663 60 24, gunhild.akerblom@berg.se

30 november 2022

Rickard Svedjesten, Hanabacken Hosnäset 940, 845 72 Oviken

30 november 2022

Jon Olofsson, Klövsjö,

070-332 14 33, jon.olofsson@klovsjo.com

30 april 2023

Moa Andersson, Skålan 307, 845 52 Åsarna

30 november 2025


Vigselförrättare i Bräcke kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Sven Åke Draxten, Kälarne, 070-375 22 30, sven.ake.draxten@gmail.com

30 november 2024

Inger Andersson, Bräcke, 073-027 96 90, aingerap2407@gmail.com

Tills vidare

Erik Magnusson, Pilgrimstad,

070-375 10 26, erik.magnusson.pilis@telia.com

1 september 2021




Vigselförrättare i Härjedalens kommun
Namn och adressGäller till och med
Klas Hallman, Ytterberg 534 Nolimorn, 842 92 SvegTills vidare

Kerstin Ederlöf-Olofsson, Sveg, 070-585 06 39, ederlofolofsson@hotmail.com


Tills vidare
Kia Stugholm, Vemdalen, 070-512 79 28, kia.stugholm@gmail.com
31 okt. 2024

Margareta Thomsson, Vallarvägen 27, 840 95 Funäsdalen

30 sept. 2023

Barbro Nässelqvist, Hede, 070-369 10 86, nasselqvistbarbro@gmail.com

30 juni 2022

Gabriella Persson Turdell, Ytterhogdal, 070-343 30 62, huskolen@gmail.com

31 januari 2025

   

Vigselförrättare i Krokoms kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Maidie Wiklund, Krokom, 076-811 18 71, maidie@berlen.se

Tills vidare

Maria Söderberg, Krokom, 070-216 86 67, maria.soderberg@centerpartiet.se

Tills vidare

Margareta Winberg, Midgårdsgatan 3 E, 831 45 Östersund

Tills vidare

Rolf Lilja, Alsen, 070-212 20 41, rolfakelilja47@gmail.com

Tills vidare

Jörn Svensson, Midgårdsgatan 3 E, 831 45 Östersund

Tills vidare

Göte W Swén, Mora, 070-5842440, gote.w@swen.se

Tills vidare

Mona-Lisa Norrman, Krokom, 070-266 77 85, norrmanmonalisa@gmail.com

Tills vidare

Lisa Sallin, Nälden, 070-656 26 48, lisasallin44@gmail.com

28 februari 2022

Putte Eby, Nälden, 070-698 45 60, putte.eby@ostersund.se

Tills vidare

Bernt Söderman, Ås, 070-592 53 00, bernt.soderman@telia.com

31 augusti 2023

Gunnar Hellström, Aspås, 070-685 02 51, egunnarhellstrom@gmail.com

30 september 2025

Niklas Rhodin, Umeå, 076-148 47 01, niklas.rhodin@hotmail.se

31 augusti 2021

Björn Hammarberg, Offerdal, 070-603 96 23

31 mars 2022

Jonas Törngren, Frösön, 070-324 49 14, jonas.torngren@krokom.se

31 mars 2022


Vigselförrättare i Ragunda kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Hans Lundqvist, Backgränd 10, 844 31 Hammarstrand

Tills vidare

Jonas Andersson, Hammarstrand,
0696-68 20 00, jonas.andersson@politiker.ragunda.se

31 juli 2024



                 

Vigselförrättare i Strömsunds kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Bill Petersson, Gäddede, 073-059 39 41, bill.petersson@outlook.com

Tills vidare

Lennart Oscarsson, Hammerdal, 070-516 64 11
lennart.oskarsson@telia.com

Tills vidare



Karin Stierna, Strömsund, 070-300 89 36, karin.stierna@stromsund.se

Tills vidare

Catarina Espmark, Strömsund, 070-341 52 48,
catarina@espmark.eu

31 januari 2024

Karola Helgesson,  Strömsund, 070-212 45 80

tygaffarn.stromsund@telia.com

31 maj 2024

Göran Bergström, Strömsund, 070-303 08 82, gbe500@hotmail.com

31 januari 2024

Maria Halvarsson, Strömsund, 070-688 43 37, info@fokuz.se

31 oktober 2024


Vigselförrättare i Åre kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Eva Hellstrand, Undersåker, eva.hellstrand@centerpartiet.se

Tills vidare



Ann-Marie Johansson, Järpen, 070-311 45 30,
ann-marie.johansson@regionjh.se

Tills vidare

Pål Dufva, Duved, 0730-33 07 71, pal.dufva@gmail.com

31 oktober 2025

Anna-Caren Sätherberg, Vik 115, 837 97 Åre

Tills vidare

Lisa Lindblom, Järpen, lisa.lindblom@hotmail.com

31 jan. 2022

Martin Alzén, Åre, 0730-24 22 93, martin.alzen@gmail.com

30 april 2023

Håkan Hising, Undersåker, 070-315 63 46, hakan@iglooare.com

31 mars 2025

Peter Jansson, Åre, 072-723 25 05 peter.jansson@are.se

30 sept. 2025

Fia Aunsmo, Åre, 073-989 88 68, info@yogawithfia.com

29 febr. 2024

Louise Mackegård Evensen, Åre, 0730-35 50 43, louise@mackegard.se

28 febr. 2023


Anna Jansson Schneider, Stockholm,
0702-51 37 11, annajschneider@hotmail.com

29 februari 2024



  

Vigselförrättare i Östersunds kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Niklas Daoson, Brunflovägen 46, 831 44 Östersund

31 oktober 2023

Ewa Jonsson, Frösön, 072-223 80 71, ewa1.jonsson@gmail.com

30 nov. 2021

Anders Edvinsson, Östersund, 070-222 66 48, edvinsson.anders@gmail.com

28 febr. 2022

Tord Andnor, Vällingby, 070-683 26 70, tord@andnor.com

Tills vidare

Lena Hallin, Oviken, 070-584 79 71, lena.hallin@gmail.com

Tills vidare

Thomas Andersson, Fåker, 070-609 00 78, Thomas.andersson45@gmail.com

Tills vidare

Johan Palm, Lägdevägen 3 D, 831 42 Östersund

Tills vidare

Robert Uitto, Frösön, 070-962 73 64, robert.uitto@regionjh.se

Tills vidare

Katarina Nyberg Finn, Frösön, 072-202 53 63, katarina@nybergfinn.se

Tills vidare

Carina Zetterström, Frösön, 070-674 14 04, carina.zetterstrom@storsjon.se

Tills vidare

Jamal Mamo, Östersund, 076-412 36 52, jamal.mamo89@gmail.com

31 oktober 2025

Lars Olof Larsson, Östersund, 070-522 64 23, larsolof.12@gmail.com

Tills vidare

Karin Thomasson, Mjällevägen 18, 832 53 Frösön

Tills vidare

Elin Hoffner, Orrviken, 070-313 16 63, elin.hoffner@gmail.com

Tills vidare

Gunnar Sandberg, Häggenås, 070-260 47 29, gunnar.hotagen@gmail.com

Tills vidare

Sofie Jugård Löfgren, Frösön, 070-226 81 00

Tills vidare

Kurt Johansson, Östersund, 070-580 12 33, kurt@johansson.to

Tills vidare

Christine Hägglund, Östersund, kickihagglund@yahoo.com

30 juni 2023

Susanne Norman, Östersund, 070-689 30 09, susanne.norman@swedavia.se, susanne66n@gmail.com

31 januari 2023

Per Löfstrand, Östersund, 073-156 81 94, par.lofstrand@ostersund.se

31 januari 2023

Bosse Svensson, Brunflo, 076-816 48 48, bossecsvensson@gmail.com

28 februari 2023

Anders Stävhag, Östersund, 073-823 38 87, anders.stavhag@bonumkompetens.se

31 maj 2023

Joel Nordkvist, Östersund, 073-840 10 61, joel.nordkvist@ostersund.se

31 oktober 2025

Anders Cederberg, Östersund,
anders.cederberg@partneradvokat.se

30 sept. 2024

Henric Hallberg, Östersund, 073-184 25 79, henric.hallberg@gmail.com

31 augusti 2021

Gustav Mårtensson, Ås, 070-333 79 94, gustav.e.martensson@telia.com

31 januari 2023

Marianne Larm-Svensson, Brunflo, 070-323 71 37, mariannelarmsvensson@gmail.com

28 febr. 2023

Stefan Fax, Östersund, 076-836 99 52, faxstefan@gmail.com

28 febr. 2023

Kalle Olsson, kalle.olsson@riksdagen.se

31 mars 2023

Peter Johansson, Ärtvägen 64, 831 65 Östersund

31 juli 2023

Björn Sandal, Mariavägen 30 J, 831 48 Östersund

30 november 2023

Patrik Lindkvist, patrik.lindkvist@gmail.com

30 sept. 2024

Kia Carlsson, Frösön, kia.froson@gmail.com

30 sept. 2025


Vigselförrättare – övriga

Namn och adress

Gäller till och med

Britt Bohlin, Bäckefors, 070-400 43 58,
britt.lund@outlook.com

30 september 2021


Läs mer om hur vi behandlar personuppgifter på www.lansstyrelsen.se/dataskydd Länk till annan webbplats.

Att bli vigselförrättare

Behovet av vigselförrättare styr alltid hur många som förordnas. Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta.

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige. Den som är vigselförrättare måste kunna utföra vigslar under hela förordnandet.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Kontakt

Malin Persson

förvaltningshandläggare