Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Nytt rastskydd vid Spåime

I slutet av mars kom det nya rastskyddet vid Spåime på plats. De första besökarnas skidor står i snön utanför rastskyddet. Foto: Länsstyrelsen Jämtlands län
I slutet av mars bytte Länsstyrelsen ut det gamla rastskyddet vid Spåime, ungefär halvvägs mellan Storulvån och Sylarna. Att underhålla och vid behov byta ut rastskydd och andra anläggningar längs de statliga fjällederna ingår i Länsstyrelsens fjällsäkerhetsuppdrag.
Spåime ligger längs den så kallade Jämtlandstriangeln, ett av de mest välbesökta fjällområdena i Jämtlands län. Det gamla rastskyddet var mycket slitet och behövde bytas ut efter lång och trogen tjänst. I samband med bytet av rastskydd ställdes även ett nytt dass på plats, till nytta för alla fjällbesökare i området.
Rastskyddet drogs ut med pistmaskin från Storulvån i rejält snöigt och blåsigt väder, och de första besökarna dök upp redan innan arbetet var helt klart. 20 folkhögskolestudenter på skidtur blev mycket nöjda med att kunna pusta ut inomhus en stund.
Länsstyrelsen förvaltar totalt 40 rastskydd längs de statliga fjällederna i Jämtlands län. I rastskydden är alla fjällbesökare välkomna att få tak över huvudet under kortare vilopauser. Men de är inte avsedda för planerade övernattningar, och veden är till för nödsituationer.
Fakta - Länsstyrelsens fjällsäkerhetuppdrag
Länsstyrelsen ansvarar för ungefär 220 mil statliga fjälleder i Jämtlands län. I anslutning till fjällederna finns rastskydd, dass, broar och spänger som också ingår i Länsstyrelsens ansvar. Att förvalta statliga fjälleder och tillhörande anläggningar är en del av arbetet med att trygga fjällsäkerheten, som Länsstyrelsen utför på uppdrag av Naturvårdsverket.
Kontakt
Har du frågor eller synpunkter om våra fjälleder och tillhörande anläggningar så är du välkommen att kontakta oss på följande adress.