Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
13 FS 2026:2
Utkom från trycket den 4 juni 2026.
Länsstyrelsen i Hallands läns föreskrifter om Mahults naturreservat i Halmstads kommun;
beslutade den 25 maj 2026. (3568-2013)
Länsstyrelsen har med stöd av 7 kap. 4 § miljöbalken beslutat att bilda Mahults naturreservat i Halmstads kommun. Beslutet innefattar inskränkningar i rätten att använda mark- och vattenområden och förpliktelser att tåla vissa intrång enligt 7 kap. 5 och 6 §§ miljöbalken. Beslutet med tillhörande kartor förvaras hos Länsstyrelsen.
Länsstyrelsen föreskriver med stöd av 22 § förordningen (1998: 1252) om områdesskydd enligt miljöbalken m.m. följande.
Ordningsföreskrifter
Inom naturreservatet är det förbjudet att:
- framföra motordrivet fordon annat än på de vägar som markerats på karta 3 i bilaga 1,
- parkera annat än på anvisad plats enligt karta 3 i bilaga 1,
- ha hund okopplad,
- sätta upp tavla, affisch, skylt, snitsel eller göra inskrift,
- skada levande eller döda träd, buskar och grenar,
- skada, plocka eller samla in mossor, lavar eller svampar annat än enstaka exemplar. Det är dock tillåtet att plocka bär och matsvamp.
- elda,
- inplantera för området främmande arter.
Dessutom är det förbjudet att utan Länsstyrelsens tillstånd: - utföra undersökningar som innebär markering på träd eller sten, borrning i träd, fångst med fällor eller annan påverkan på naturmiljön. Kravet på tillstånd gäller inte för fångst av ryggradslösa djur om det görs utan att bark, ved eller andra substrat skadas och fångsten dessutom görs antingen med fällor som inte dödar eller manuellt genom plockning, håvning eller motsvarande. I samband med fångst är det tillåtet att döda enstaka exemplar av ryggradslösa djur. Kravet på tillstånd gäller inte för plockning av växter eller svampar.
- anordna lägerverksamhet, tävlingar eller andra arrangemang.
Dessa föreskrifter träder i kraft den 26 juni 2026.
På Länsstyrelsens vägnar,
JÖRGEN PETERS,
Johanna Andreasson (Naturvårdsenheten)