Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
LC Energi AB ansöker om tillstånd till Bjernared solenergianläggning i Falkenbergs och Halmstads kommuner

LC ENERGI AB har till Miljöprövningsdelegationen inom Länsstyrelsen i Hallands län lämnat in en ansökan om frivilligt tillstånd enligt miljöbalken till en markbaserad solenergianläggning på fastigheterna Bjärnared 3:3 och Slättelynga 1:3 i Falkenbergs kommun samt Gräsås 1:5 i Halmstads kommun (Bjernared solenergianläggning). Till ansökan hör en miljökonsekvensbeskrivning.
Den ansökta verksamheten kommer att ha en installerad effekt om ca 130 MW med en årlig beräknad elproduktion om ca 130 GWh el. Anläggningens yta uppgår till maximalt 176 hektar.
Verksamheten omfattas av kravet på specifik miljöbedömning i 6 kap. miljöbalken.
Tillståndsansökan finns tillgänglig på Miljö- och hälsoskyddsförvalt-ningen i Falkenbergs kommun samt hos Länsstyrelsen, Slottsgatan 2 i Halmstad. Tillkommande handlingar finns tillgängliga hos Länsstyrelsen. Den som vill yttra sig med anledning av tillståndsansökan ska göra det skriftligen till Länsstyrelsen Halland, 301 86 Halmstad eller halland@lansstyrelsen.se senast den 30 mars 2026. I skrivelsen bör ärendets diarienummer 79-2025 anges.