Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Naturum Getterön firar 30 år

I år fyller naturum Getterön 30 år och under året firas detta på olika sätt. Förra året slogs det besöksrekord på naturum Getterön, med över 120 000 besökare. För att fira jubileumsåret siktar vi på ännu fler aktiviteter som lockar folk. Firandet tar sin början med "Skärfläckans dag", söndag 6 april, en dag för att fira vårens och flyttfåglarnas ankomst. Under dagen erbjuds aktiviteter för hela familjen. Det händer även mycket annat på naturum Getterön under hela jubileumsåret.
Naturum gör ett jätteviktigt jobb med att inspirera människor att ta sig ut och upptäcka naturen. När man får fina och minnesvärda upplevelser i naturen växer uppskattningen för naturen och med den förståelsen varför vi måste vara rädda om den. Att många får den erfarenheten av och kunskap om naturen är en grund för att vi ska kunna bevara den, säger Linda Nyberg föreståndare på naturum Getterön.
Naturum Getterön ligger intill Nordeuropas finaste fågelreservat, som bildades redan år 1970. 25 år senare byggdes naturum Getterön i kanten av fågelreservatet med syfte att sprida natur- och fågelintresset till den breda allmänheten. Idag kan man uppleva en stor mångfald spännande fågelarter som kan studeras på nära håll tack vare våra utkiksplatser och fågelgömslen. Klättra upp i vårt nya utsiktstorn Kärven och få en fin överblick över området eller besök vår lekplats med den stora havsörnen Charlie. Det händer mycket på naturum Getterön. Vi erbjuder många spännande aktiviteter året runt som bland annat natur- och fågelguidningar, föreläsningar, fågelskolor, quiz, skattjakter och mycket mer.
Läs mer om programverksamheten i kalendern på www.naturumgetteron.se Länk till annan webbplats.
