Åktursvandring och friluftspolitik

Häng med på en härlig sommarvandring genom naturreservaten Åkullaboket, Mjällbjär, Älmebjär och Bjärkekullen i Åkulla bokskogar.
Längs vägen passerar vi fyndplatsen för Bockstensmannen och äter vår medhavda lunch vid ett idylliskt vindskydd vid Björkasjö. På drygt fyra timmar vandrar vi i maklig takt 10 km så att vi har gott om tid att diskutera friluftspolitiken i Halland under vandring och raster.
Vilket friluftsliv vill vi ha i Halland och vad kan vi alla bidra till att det (för)blir verklighet?
Vandringen leds av Länsstyrelsen friluftsstrateg Conradin Weindl. Vi samlas kl. 9.30 vid Varbergs bussterminal (läge E) där vi kl. 9.45 tar Åkturen till Åkulla, hemresan sker återigen med Åkturen från Björkasjö till Varbergs bussterminal. Vi är tillbaka cirka kl. 15.30. Bussturen blir ett bra tillfälle att diskutera åtgärder för att öka friluftslivets tillgänglighet. Hallandstrafikens ordinarie biljetter gäller.
- Var:
- Naturreservaten Åkullaboket, Mjällbjär, Älmebjär och Bjärkekullen i Åkulla bokskogar, Falkenberg kommun och Varberg kommun.
- Kostnad:
- Gratis - aktiviteten ingår i årets guideprogram
- Sista anmälningsdag:
- Ingen anmälan krävs