Kurs om slaktmognadsbedömning på nötkreatur
För dig som är nötköttsproducent och vill lära dig mer om klassificering, slaktresultat och uppfödning av nötkreatur. Första dagen träffas vi på en gård utanför Kungsbacka där det både är teori och rundvandring på gården. Andra dagen ses vi på slakteriet.
Medverkande: Christer Emanuelsson, KLS Dalsjöfors och Maja-Lena Främling, Lantbruksråd i Väst.
På slakteriet kommer flera i personalen att medverka.
Program den 24 oktober
Tid: 9.00-17.00 (Vi startar med fika 8.45)
Plats: Myravägen 130, Kungsbacka
Förmiddag: Föreläsning om produktionsuppföljning och nyckeltal i ungnötsproduktionen och
om foder/utfodring för att nå dit vi vill.
Eftermiddag: presentation av gården, hur de räknar på och tänker kring sin produktion och dagen avslutas rundvandring på gården.
Program den 25 oktober
Tid: 9.00-16.30 (Vi startar med fika 8.45)
Plats: KLS, Senåsa 4, Dalsjöfors
Genomgång av klassificering och slakt. Vi går ut och bedömer djuren som ska slaktas. Uppfödning av nöt, hur når vi efterfrågan. Klassificerare berättar hur de jobbar och vad som bedöms. Uppföljning av slakt resultatet, hur gick det för oss.
Anmälan
Anmälan görs på Lantbruksråd i Västs hemsida www.lantbruksradivast.se (under fliken ”På gång”) eller till kurser@lantbruksradivast.se (För att din anmälan ska vara komplett behöver vi ha: namn, adress, mailadress, telefonnummer och personnummer).
Frågor?
Mejla eller ring Maja-Lena (Malla) info@lantbruksradivast.se eller 070-207 51 67
- Var:
- Den 24 oktober - Myravägen 130, Kungsbacka. Den 25 oktober - KLS, Senåsa 4, Dalsjöfors.
- Kostnad:
- Kursen är gratis men du betalar för fika och lunch (ca 150kr per dag).Aktiviteten är finansierad av Länsstyrelsen i Hallands län via Greppa Näringen.
- Sista anmälningsdag:
- 20 okt 2024