Överta miljöfarlig verksamhet
Har du tagit över en miljöfarlig verksamhet? Då behöver du meddela din tillsynsmyndighet. Via vår e-tjänst kan du meddela att du tar över en verksamhet som Länsstyrelsen är tillsynsmyndighet för.
Uppgifter att ha tillhanda när du använder e-tjänsten
Se till att du har följande uppgifter tillhanda när du använder e-tjänsten:
- anläggningsnummer (samma som i SMP och som anges på miljörapporter)
- företagsnamn, adressuppgifter och e-postadress
- faktureringsadress och eventuell referens på fakturan
- kontaktuppgifter till ansvarig person för verksamheten
- kontaktuppgifter till miljöansvarig.
När kommunen är tillsynsmyndighet
Om du har en verksamhet som ska lämna miljörapport via SMP bör du även meddela Länsstyrelsen om övertagandet. Det går bra att använda e-tjänsten för att lämna uppgifterna till Länsstyrelsen.
Verksamheter som berörs av ekonomisk säkerhet
Om den miljöfarliga verksamheten som du tar över berörs av ekonomisk säkerhet behövs en ny säkerhet. Kontakta oss för mer information.
Tack för din medverkan
Berätta hur vi kan göra den här sidan bättre. Dina synpunkter är värdefulla för oss och din medverkan hjälper oss att förbättra webbplatsen.
Tyvärr kan vi inte svara på dina synpunkter här. Om du har en fråga som du vill ha svar på kan du gå via kontaktinformation.