Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Intresserad?

Gotlands län behöver fler vigselförrättare och ser gärna att du kontaktar oss om du vill bli vigselförrättare på Gotland. Du bör vara bosatt på Gotland och kunna ta vigslar året om.

Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta. Lagstiftaren har varit mycket tydlig med att det inte är önskvärt att personer utför enstaka vigslar.

Vill ni viga er?

Du kan beställa tid för borgerlig vigsel genom att ringa vigselförrättaren direkt.

En borgerlig vigsel ska vara gratis för brudparet. Vigselförrättaren kan begära reseersättning för faktiska reskostnader från brudparet.

Bauer Annamaria, annamaria.bauer@gmail.com, tel. 070-071 33 99

Cederlund Lena, lena.cederlund@yahoo.com, tel. 0739-81 55 55, 0498-21 10 22

Eriksson Jan-Erik, jan-erik.eriksson.jk@telia.com, tel. 073-961 06 93

Gustafsson Lena, lena.gu@live.se, tel. 073-046 91 75

Hammarhjelm Ulla, Pilängsgatan 11, 621 55 Visby,
tel. 0498-21 93 33/ 073-805 94 03

Jakobsson Sune, sune@comhem.se, tel. 0498-28 47 95/073-771 53 31

Jansson Björn, bjorncjansson@icloud.com, tel. 070-44 77 833

Klintbom Hans, hans.klintbom@gmail.com, tel. 070-447 67 60

Ljung Lars, Rute Hamnbacken 45, 624 58 Lärbro

Mellqvist Mikael, mikael.mellqvist@dom.se, tel. 070-555 92 87

Nylund Birgitta, birgitta.nylund@telia.com, Endreväg 36, 621 43 Visby

Ronsten Hejdenberg Barbro, ronsten11@gmail.com,
tel. 070-326 80 42

Schelin Seidegård Cecilia, c.schelin.seidegard@gmail.com

Sippmanne Linda, linda.sippmanne@gotland.se, tel. 070-330 74 77

Wahlberg Lena, lena.wahlberg@gotland.se, tel. 073-710 74 41

Wallerstedt Helene, larsina1955@gmail.com tel. 072-585 05 55

Kontakt

Länsstyrelsen i Gotlands län