Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Ökat smittryck av fågelinfluensa i Sverige och på Gotland

Den senaste veckan har antalet rapporter till Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, om vilda fåglar med tecken på fågelinfluensa ökat kraftigt.
– Inledningen på fågelinfluensasäsongen ligger tidigare och är allvarligare än tidigare år, säger länsveterinär Ebba Schwan. Vi har ett högt smittryck i den vilda fågelpopulationen men än så länge har vi inga rapporter om någon massdödlighet bland vilda fåglar på Gotland.
Du som hittar döda eller sjuka fåglar får gärna rapportera fynden till Statens Veterinärmedicinska Anstalt i deras webbtjänst.
Rapportera vilt, SVA Länk till annan webbplats.
I övrigt hanteras inte fågelinfluensa hos vilda fåglar med några särskilda åtgärder och det går bra att låta fåglarna ligga kvar i naturen. Tänk på att inte låta hundar och katter komma i kontakt med döda fåglar och för dig som håller höns eller andra tama fjäderfä gäller sedan tidigare restriktioner och åtgärder som du måste vidta för att skydda dem från smitta.
Ökad spridning av fågelinfluensa bland vilda fåglar, SVA Länk till annan webbplats.
Förhöjd risk för fågelinfluensa - restriktioner införda från 27 oktober 2025