Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Förslag till utvidgning av naturreservatet Hall-Hangvar ute på remiss

Enligt förslaget ska naturreservatet kompletteras med ett marint område, som bland annat bjuder på fin snorkling. Extra fint är det att snorkla in mot Kappelshamnsviken vid stenstranden öster om Hallshuk. Foto: Lena Lavergren
Länsstyrelsen har tagit fram ett förslag på beslut om utvidgning av naturreservatet Hall-Hangvar på norra Gotland. Förslaget, som även innehåller en ny genomarbetad skötselplan, är nu ute på remiss och alla som vill är välkomna att tycka till om det senast 12 januari 2026.
Hall-Hangvar är med sina närmare 3000 hektar Gotlands största landbaserade naturreservat. Länsstyrelsen föreslår nu en utvidgning av reservatet med ytterligare drygt 1000 hektar, varav cirka 750 hektar utgörs av ett marint område och drygt 300 hektar av landområden. Förslaget har tagits fram i nära dialog med berörda markägare.
I reservatet finns en mångfald av naturmiljöer med stenstränder, alvar- och våtmarker och vidsträckta barrskogar. Det mosaikartade landskapet ger goda förutsättningar för en stor mångfald av arter samtidigt som det bjuder på goda möjligheter för den som vill bedriva friluftsliv. I området finns flera markerade vandringsleder, till exempel den populära Klintkustleden och vandringsslingan runt Verkmyr, och runt kusten finns goda möjligheter att snorkla. I förslaget ingår även ett änge, Halls kyrkänge, som bidrar med en ny livsmiljötyp till reservatet.
Ta del av förslag till beslut samt ny skötselplan för naturreservatet Hall-Hangvar pdf, 15.5 MB.