Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Lokal åtgärdssamordnare ska förbättra för den biologiska mångfalden i havs- och vattenmiljöer

Länsstyrelsen har gett Sportfiskarna, Sveriges sportfiske- och fiskevårdsförbund, i uppdrag att vara lokal åtgärdssamordnare på Gotland. Åtgärdssamordnaren ska se till att fler åtgärder genomförs för att förbättra för den biologiska mångfalden i våra havs- och vattenmiljöer.
Arbetet innebär dels att utöva uppsökande verksamhet för att fysiska åtgärder ska genomföras i redan identifierade områden, dels att vara en kontaktperson för enskildas initiativ för att bidra till målen om en bättre havs- och vattenmiljö.
Åtgärdssamordnaren kommer bland annat att jobba i kustområdet mellan Tofta och Klintehamn vid Idån och Varbrosån, men tar emot idéer på åtgärder över hela ön från såväl privatpersoner som föreningar eller andra organisationer. Det kan vara allt från att etablera eller återställa våtmarker till förbättringar i vattendrag eller insatser i kustmiljön.
Välkommen med dina förslag på åtgärder!
Kontaktinformation
Sportfiskarna – Lars Vallin, lars.vallin@sportfiskarna.se, tel. 0722-08 70 11
Länsstyrelsen – Emma Mattsson, emma.mattsson@lansstyrelsen.se, tel. 010-223 92 39
Kontakt
-
Emma Mattsson
Handläggare
Telefon 010-2239239
-
Andreas Pettersson
Biträdande enhetschef
E-post till Andreas Pettersson
Telefon 010-2239318