Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Webbplatsen stängd under valnatten

Länsstyrelsens webbplats kommer att vara stängd söndagen den 9 september klockan 18.00 till måndagen den 10 september klockan 06.00.
Under valnatten stänger vi webbplatsen av säkerhetsskäl.
‒ Vi brukar alltid stänga webbplatsen under valnatten. Vi vet att det förekommer hot och attacker mot myndigheters webbplatser och vi vill inte ta risken att bli utsatta under valnatten. Då vill vi koncentrera oss på vårt uppdrag som röstmottagare från valdistrikten, säger Magnus Peterson, CIO, Länsstyrelsernas IT-avdelning.
Om du går in på webbplatsen under valnatten kommer du till en temporär sida. Webbplatsen är igång som vanligt igen den 10 september klockan 06.00.
Det preliminära valresultatet kan du ta del av på Valmyndighetens webbplats Länk till annan webbplats..