Gotländsk ängshävd del 3 - Slåtter

Under 2023 erbjuder Länsstyrelsen, Ängskommittén och Studieförbundet Vuxenskolan en serie kurser om ängshävd på Gotland. Kursen vänder sig till dig som sköter ett änge i dag. Del 3 handlar om slåtter.
Innehåll
Vi träffas i slåttertiden och hjälper till. Det handlar om slåtter med maskin och för hand. Om hur höet torkas och bärgas. Hur gjorde man traditionellt och hur gör man idag,
Bra att veta
Ta med egen lunch och fika.
Anmälan
Anmäl dig via studieförbundet vuxenskolans webbplats.
Frågor?
Kontakta Maria Norderbrim via e-post: maria.norderbrim@lansstyrelsen.se, eller via telefon: 010-2239299.
Aktiviteten riktar sig till alla som sköter ett änge och finansieras delvis med pengar från landsbygdsprogrammet. Deltagandet är kostnadsfritt. Aktiviteten ingår i länsstyrelsens kompetensutvecklingsprojekt ”Ett rikt odlingslandskap”.
Om kursledaren
Hjalmar Croneborg arbetar med natur- och kulturlandskapsfrågor, på Gotland och i hela landet. Mycket handlar om att fånga upp och förmedla kunskap om traditionellt brukande, och med den kunskapen även hitta vägar till hållbart brukande för framtiden.

- Var:
- Solsänget i Levide-Sproge
- Kostnad:
- Kostnadsfritt
- Sista anmälningsdag:
- 17 jul 2023