Risk för vattenbrist - Grundvatten och vattendrag i Gotlands länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Fältvandring i maj

En grupp personer står på ett gräsfält och lyssnar till en som talar.

En kylig vårkväll i maj samlades ett gäng ekologiska lantbrukare för fältvandring på Sigsarve hemma hos Malin Niklasson och Mattias på Näs. Gården firar 40 år som ekologisk i år.

Malin tog över gården efter sin far Kurre i juli 2022. Hon arbetar heltid på gården medan Mattias arbetar mest utanför företaget. Fokus ligger på kretsloppet med djuren och odlingen.

På gården finns idag 83 tackor och 4 baggar som sköts med hjälp av vallhund. Målet är att öka besättningen till 100 tackor. Idag finns det gott om foder så det bör gå bra att utöka djurantalet utan att öka arealen. På gården finns idag också 8 highland cattle och 4 getter. Fördelen med korna är bland annat att de äter det hö som lammen inte vill ha. Getterna är nya på gården, förhoppningen är att de ska beta en del tynne.

Det är viktigt med baljväxter i växtföljden. Växtföljden består av 4-5 år med vall, ett år med baljväxter exempelvis linser, ett år med spannmål och sist ett år med en blandning av vicker, korn och havre. Gården odlar totalt 45 hektar egen åkermark och 25 hektar arrende. Vicker är en bra proteinkälla till lammen. En del vallar betas av lammen utan att först skördas. För vallarnas skull flyttas djuren ofta så inte betestrycket är för hårt. Så länge lammen ligger och idisslar under dagen så är oftast maten tillräcklig. Om de däremot går och betar och letar mat större delen av tiden, då är det för lite mat på betet. Att flytta djuren ofta är även bra för parasittrycket. Kurre upplever också att djuren får mindre problem med parasiter för att de är noga med att ge dem mineraler. De vallar som betas sent under hösten släpps det inte lamm på under vår/försommar följande år.

På det första fältet vi besökte växte en vall med bland annat hundäxing, rödsvingel, ängsröe, kummin och cikoria. Fältet var en av de torrare på gården. Redan finns det torrsprickor i marken! På de mer vattenhållande markerna används även timotej i vallblandningen. De använder sig av flera sorters timotej för att sprida sina risker. Humlelucern används i alla vallblandningar på gården.

Närbild på gräsliknande växter.

På det andra fältet vi besökte växte en blandning av fodervicker, korn och havre. Blandningen går både bra att ensilera som helsäd och att tröska. Ogräsharvning är ett viktigt redskap för att hålla nere mängden ogräs. Föregående år växte det en blandvall på fältet. I år gödslas inte fältet något utan jorden laddas med kväve av först blandvallen och sedan med hjälp av årets vicker för att nästa år kunna odla kulturspannmål. Halmen från vicker duger inte som strö, den har dålig uppsugningsförmåga. Den bör fungera som foder till dikor.

Det tredje fältet var sått i höstas på ett fält som endast hade harvats, inte plöjts. Det har resulterat i svaga plantor på grund av för dåligt rotsystem. På fjärde fältet växte spelt som var sått vid en jordtemperatur på 8 °C. och på det femte fältet växte linser med havre som stöd. Det blev en lärorik kväll med många trevliga samtal.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Charlotte Petri Gornitzka

Besöksadress

Visborgsallén 4

Postadress

621 85 Visby

Organisationsnummer

202100-2312

Följ oss