Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

En borgerlig vigsel ska vara gratis för brudparet. Vigselförrättaren kan begära reseersättning för faktiska reskostnader från brudparet.

Brudparet kontaktar den vigselförrättare ni vill ha av dem som anges nedan. Ni kommer överens om tid och plats för vigseln direkt med vigselförrättaren. Vänta först in svar från den vigselförrättare du kontaktat innan du eventuellt kontaktar en ny för att undvika dubbelbokningar

Följande vigselförrättare har förordnande från länsstyrelsen:

Bengt Fridlund,.beppe.fridlund@gmail.com, tel.  072-854 54 52

Birgitta Nylund, birgitta.nylund@telia.com, tel. 070-254 75 62

Cecilia Schelin Seidegård, c.schelin.seidegard@gmail.com

Elisabet Wass Löfstedt, wass_lofstedt@yahoo.se, tel. 070-185 53 70

Eva Thalén Johansson, evathalen@hotmail.com, tel. 070-320 13 67

Fredrik Persson, fredrik@piapolis.se, tel. 070-310 04 27

Hans Klintbom, hans.klintbom@gmail.com, tel. 070-447 67 60

Harald Stjerne, Harald.stjerne@gmail.com, tel 0790-79 86 06

Heléne Lind Wallerstedt, larsina1955@gmail.com tel. 072-585 05 55

Håkan Onsjö, hakan@onsjo.com, tel. 070-779 04 04

Ingrid Ahlqvist, ahlby724@gmail.com, tel. 070-790 01 13

Kerstin Lindgren (ej juni-augusti 2022), klindgren54@gmail.com

Lars Ljung, lars@ljung.com, tel. 0498-22 30 02

Lena Ahlstedt Kahlbom, www.vigselgotland.se Länk till annan webbplats.

Lena Cederlund, lena.cederlund@yahoo.se

Lena Gustafsson, lena.gu@live.se, tel. 073-046 91 75

Lisa Ström, lis_stro@hotmail.com, tel. 0708-95 13 52

Mikael Mellqvist, mikael.mellqvist@dom.se, tel. 070-555 92 87

Patrik Ågren, knagren66@gmail.com, tel. 070-862 33 55

Sune Jacobsson, sune.tomtbod@gmail.com, tel. 0498-28 47 95/073-771 53 31

Therese Appelqvist, info@thereseappelqvist.com, tel. 0707-792960

Thomas Bodström, thomas.bodstrom@advbyra.se, tel. 08-545 275 70

Tove Buhe Stam, highpriestessofatlantis@gmail.com , tel. 070-424 18 34

Kontakt

Länsstyrelsen i Gotlands län