Risk för vattenbrist i Gotlands länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

I Gotlands län har vi gjort bedömningen att det för närvarande finns tillräckligt många borgerliga vigselförrättare i länet för att tillgodose behovet. Eventuella ansökningar om nya förordnanden kommer därför sannolikt att avslås.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

En borgerlig vigsel ska vara gratis för brudparet. Vigselförrättaren kan begära reseersättning för faktiska reskostnader från brudparet.

Brudparet kontaktar den vigselförrättare ni vill ha av dem som anges nedan. Ni kommer överens om tid och plats för vigseln direkt med vigselförrättaren. Vänta först in svar från den vigselförrättare du kontaktat innan du eventuellt kontaktar en ny för att undvika dubbelbokningar.

Följande vigselförrättare har förordnande från länsstyrelsen:

Carin Götblad, cc@gotblad.com

Tove Buhe Stam, highpriestessofatlantis@gmail.com , tel. 070-424 18 34

Elisabet Wass Löfstedt, wass_lofstedt@yahoo.se, tel. 070-185 53 70

Heléne Lind Wallerstedt, larsina1955@gmail.com tel. 072-585 05 55

Kerstin Lindgren, klindgren54@gmail.com

Patrik Ågren, knagren66@gmail.com, tel. 070-862 33 55

Håkan Onsjö, hakan@onsjo.com, tel. 070-779 04 04

Harald Stjerne, Harald.stjerne@gmail.com, tel 0790-79 86 06

Lars Ljung, lars@ljung.com, tel. 0498-22 30 02

Bengt Fridlund, beppe.fridlund@gmail.com, tel.  072-854 54 52

Lena Cederlund, lena.cederlund@yahoo.se

Birgitta Nylund, birgitta.nylund@telia.com, tel. 070-254 75 62

Lena Ahlstedt Kahlbom, www.vigselgotland.se Länk till annan webbplats.

Hans Klintbom, hans.klintbom@gmail.com, tel. 070-447 67 60

Sune Jacobsson, sune.tomtbod@gmail.com, tel. 0498-28 47 95/073-771 53 31

Lena Gustafsson, lena.gu@live.se, tel. 073-046 91 75

Eva Thalén Johansson, evathalen@hotmail.com, tel. 070-320 13 67

Fredrik Persson, fredrik@piapolis.se, tel. 070-310 04 27

Åke Lyberg, ake.skals@hotmail.com, tel. 0706281330

Cecilia Schelin Seidegård, c.schelin.seidegard@gmail.com

Per Hedqvist, per.hedqvist1@gmail.com, tel. 070-7596921

Ingrid Ahlqvist, ahlby724@gmail.com, tel. 070-790 01 13

Therese Appelqvist, info@thereseappelqvist.com, tel. 0707-792960

Mikael Mellqvist, mikael.mellqvist@dom.se, tel. 070-555 92 87

Thomas Bodström, thomas.bodstrom@advbyra.se, tel. 08-545 275 70

Lisa Ström, lis_stro@hotmail.com, tel. 0708-95 13 52

Kontakt

Länsstyrelsen i Gotlands län