Aktuella vädervarningar i Gotlands länJust nu är det flera vädervarningar i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Nya vindskydd vid Russvätar och Herrgårdsklint

Ett svarttjärat vindskydd av trä i landskap med mindre enar och martall.

Russvätars nya vindskydd. Foto: Daniel Heilborn

Nu har både Russvätar och Herrgårdsklints naturreservat fått varsitt nytt vindskydd.

För knappt två veckor sedan stod länsstyrelsens första vindskydd på Gotland klart utmed Klintkustleden i Hall-Hangvar naturreservat. Nu, lagom till sportlovet, har vindskydden i Russvätar och Herrgårdsklint även de byggts färdigt. Vindskyddet vid Russvätar stod klart tidigare i veckan och Herrgårdsklints skydd ska bli klart under fredagen.

Båda vindskydden ligger utmed vandringsleden Torsburgenleden. Inget av dem har en egen grillplats, men vid Russvätar finns en närliggande grillplats vid vandringsleden en bit från vindskyddet för att ge lite avskildhet.

Kartbild över vindskydden, naturreservaten de ligger i samt markerad del av Torsburgenleden.

Båda vindskydden ligger utmed Torsburgenleden (orange markering på kartan). Bilden är från naturkartan.se där båda vindskydd och fler närliggande anordningar går att hitta.

Utöver de tre vindskydden som nu byggts pågår planeringen och bygglovsprocessen för ett antal vindskydd i projektet med den nya nationalparken kring bästeträsk.

Russvätars vindskydd på naturkartan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Herrgårdsklints vindskydd på naturkartan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Klintkustleden har fått sitt första vindskydd

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Charlotte Petri Gornitzka

Besöksadress

Visborgsallén 4

Postadress

621 85 Visby

Organisationsnummer

202100-2312

Följ oss