Risk för skogsbrand i Gävleborgs länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Nu går det att brevrösta från utlandet

Illustration av ett gult brev

Från och med i dag, den 30 juli, kan väljare utomlands göra i ordning och skicka i väg sin brevröst i höstens val. Alla som befinner sig utomlands vid valet kan brevrösta, det vill säga skicka sin röst med posten.

Det viktigt att noggrant läsa igenom och följa instruktionerna. På val.se finns tydlig information och en instruktionsfilm om hur du brevröstar.

Tänk på det här om du ska brevrösta från utlandet

  • Du behöver särskilt material för att brevrösta. Du kan beställa det på val.se om du inte har fått det automatiskt.
  • Det är viktigt att du fyller i samtliga uppgifter på ytterkuvertet. När rösten räknas skiljs kuvertet med valsedeln från dina personuppgifter. Din röst är alltid hemlig och kan inte kopplas till dig som person.
  • Du behöver två vittnen över 18 år. Vittnena behöver inte vara svenska medborgare.
  • Du behöver posta brevrösten från utlandet. Den får inte postas från Sverige.
  • Du får inte posta brevrösten före den 30 juli, då blir den ogiltig och räknas inte.
  • Brevrösten måste ha kommit fram i tid till rösträkningen, så skicka den gärna så fort som möjligt från och med den 30 juli eftersom postgången kan ta tid.
  • För utlandssvenskar som fallit ur röstlängden måste brevrösten komma fram senast dagen innan valdagen, alltså den 12 september. Detta är viktigt för att väljaren ska kunna läggas till i röstlängden och för att rösten ska kunna räknas i valet.

Kontaktuppgifter för media

Valmyndighetens presstjänst, 010-575 03 35 eller press@val.se

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Carina Ståhl Herrstedt

Besöksadress

Slottsträdgårdsgatan 2, Gävle

Postadress

801 70 Gävle

Organisationsnummer

202100-2437

Följ oss