Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Beslut om skyddsjakt efter varg

Foto: Mostphotos
Länsstyrelsen har idag, den 23 januari 2025, beslutat om skyddsjakt efter en varg. Jakten får utföras av jägare utsedda av Länsstyrelsen och får som längst bedrivas till och med den 13 februari 2025. Jakten får bedrivas inom ett begränsat område i nordvästra delar av Ljusdals kommun.
Anledningen till skyddsjakten är att förhindra allvarlig skada på hundar. Mellan den 10 november 2024 och 14 januari 2025 har 3 angrepp på hundar skett inom ett begränsat område. Länsstyrelsen har besiktat alla angripna hundar och funnit att angreppen orsakats av varg.
Länsstyrelsen bedömer att det, utöver skyddsjakt, inte finns några andra lämpliga lösningar för att förhindra att fler angrepp på hundar sker i området. Skyddsjakt efter en varg bedöms inte äventyra artens gynnsamma bevarandestatus i dess naturliga utbredningsområde.