Förmedling av stallplatser

Ko som betar

På grund av branden i länet kan det finnas behov att flytta djur från de drabbade områdena. Vi förmedlar därför kontakter mellan stallägare som har tillgång till platser som står outnyttjade och djurägare som har behov av stallplatser till sina djur.

Varför förmedlar vi kontakter av stallplatser?

På grund av branden i länet ser vi ett behov av förmedling av stallplatser för djur som behöver evakueras från brandområdet.

Vi vill med denna förmedling underlätta kontakter mellan ägare av stallbyggnader och liknande som har outnyttjade platser / marker för djur och djurhållare med behov av plats för sina djur.

Kontakta din lokala LRF-representantlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster för stöd och information.

Mer information finns på Jordbruksverkets hemsidalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Stallägare som vill upplåta stallplats / betesmark

Stallägare

Geografiskt område

Antal platser / areal

För djurart 

Margareta Lindahl

Margaretalindahl@telia.com

070-526 35 11

Knivsta, Uppland

Stallplats

Boxplatser med hagar.

Häst

Sofie Nilsson

Sofiemsjogren@gmail.com

073-823 60 52

Söderhamn

Stallplats, Mark

1 stallplats ledig och minst en lösdrift. Finns även stängslade hagar.

Häst

Ninni Aurstad

ninni.aurstad@hotmail.com

070-514 85 87

Hammarstrand, Jämtland

Stallplats

Ca 75 st boxar finns att tillgå, blandat permanent stall och uteboxar

Hästar

Katarina Norberg

katarina.norberg31@gmail.com

070-2178726

Falun

Stallplats, tre boxar

Häst

Kjell Englund

kjell.gi.englund@gmail.com

072-168 64 15

Marmaverken

Stallplats, Mark

Häst

Sally Karlsson

sally.adastra@gmail.com

076-838 46 81

Hallstavik

Mark

Häst, får, ko

Susanne Rydén
sury1804@gmail.com

073-7511656

Karlskoga

Stallplats, Mark

Har möjlighet att ta emot djur t o m slutet av augusti

Häst

Mia Hed
miahhed@gmail.com

070-209 81 43

Bollnäs

Stallplats, Mark

Häst

Ninni Aurstad

ninni.aurstad@hotmail.com

070-514 85 87


Hammarstrand, Jämtland

Stallplats

Ca 75 st boxar finns att tillgå, blandat permanent stall och uteboxar

Hästar

Therese Thingvall

Therese.thingvall@gmail.com

070-332 72 25

Hyssna

Stallplats

2 st boxar och rasthage.

Häst

Emmilina Udenius

emmilina9@hotmail.com

073-077 72 67

Kinsta, Söderala

Mark 1 ha

Behövs stödmatning av grovfoder. Finns även en skogsdunge.

Häst

Ankie

anngelica74@hotmail.com

070-895 53 52

Karlstad

Stallplats, Mark

Finns plats på lösdrift för ca 6 hästar.

Häst

Helena Linder

styggbacken@hotmail.com

073-042 83 84

Söderhamn

Mark 1,5 ha

Tre stallplatser


Desiree Westman

Desiree.westman.dw@gmail.com

070-750 37 27

Skutskär, Uppland

Stallplats

Ägaren måste köpa grovfoder själv om vistelse blir över en vecka.

Häst

Anna Sjölin

skjootan@gmail.com

073-020 90 96

Trönödal

Stallplats, mark 1-2 h

Häst, ko, får

Helena Sahlström

helena.sahlstrom@gmail.com

070-654 63 43

Yxbo, Rengsjö

Mark, ca 1 ha

Hästar

Stephany Mooij

Info@spornstradvard.se

070-467 87 73

Söräng, Bollnäs

Stallplats, Mark

Kor, häst, får, get, höns, gris

Ida Parneborg

Parneborgida@gmail.com

073-653 64 10

Skutskär

Stallplats, mark 10 hektar

Hästar, får

Monica jonsson

Jonsson767@Hotmail.com

070-321 23 11

Kolsvedja, Ljusdal

Stallplats, Mark

Häst, får ev kor

Anna Amcoff

anna.borrbacka@hotmail.se

073-181 02 73

Ljusdal

Stallplats, kan ta emot 4 hästar.

Häst

Jessica Erikols

jesse2009@live.se

073-093 68 80

Skutskär

Stallplats, Mark

Ca 1 ha

3 boxar

Häst

Jennie Forsberg

forsberg_jennie@hotmail.com

073-503 49 58

Edsbyn

Stallplats, mark, rasthagar

Häst, mfl

Jörgen Linander

jyrgen84@hotmail.com

070-203 05 03

Hedesunda

5 st stallplatser

Häst

Johanna Sundqvist

johanna.nilsson.85@hotmail.com

070-572 89 24

Delsbo, Hudiksvall

Mark, knappt 1 hektar. Betet är redan betat tidigare i sommar, dålig återväxt så behöver fodras med hö. Finns plats för höförvaring. Hagen kan hägnas om till fler mindre hagar. Stort vindskydd. Daglig tillsyn kan ordnas

Häst

Ylva Olofsson

ylva@sorbogard.com

070-624 21 60

Rengsjö

Har tre boxplatser för häst.

Häst

Anneli Ljungkvist

Anneli.ljungkvist@hotmail.com

070-298 68 28

Hällbo, Bollnäs

Mark

1 ha, det finns ev mer vid behov.

Djurägaren får stänga själv. El och vatten finns.

Hästar, får, getter

Ann Ahnfors

Ann.ahnfors@gmail.com

070-719 62 06 

Avesta

Stall, mark 1 hektar

Bete finns


Häst

Lena Westman

070-567 98 80

Österfärnebo

2 boxar, stor hage

Häst

Therese

Tussen_33@hotmail.com

070-214 49 52

Sillre / Liden

Stallplats, mark, 5 hektar

Stall, bete, hönshus

Häst, höns, kaniner

Anna Lundström

annalundstrom70@hotmail.com

070-625 82 44

Jättendal

Mark, stall, har 6 boxplatser.

Alla

Sarah

sn088@hotmail.com

070-466 79 44

Våmhus

Mark, stallplats till 3 hästar med lösdrift.

Hästar

Alina Hökdahl

Alina.hokdahl@hotmail.com

070-417 60 61

Årsunda

Finns ett fullt fungerande stall med 3 boxar, sadelkammaren, tvättspilta, fina ridvägar och beteshagar.

Hästar

Jenny Daniels

jennydaniels@hotmail.com

070-217 94 02

Toftbyn Falun

Ca 7000 kvm

Inte mycket bete. Vindskydd på ca 12 kvm. 4 trådar el.

Ponnyer/får el likn.

Susanna Douhan

Susanna.douhan@gmail.com

073-954 94 91

Skutskär

Stallplats

Häst

Elisabeth Frank

kagelis@hotmail.com

Forsa

Stallplats

Stor hage med utestall

Häst

Nina Backan

nina_backan@hotmail.com

Rengsjö

Stallplats

 

Häst och nöt

Åsa Frick

info@larsbogard.se

Enånger

Stallplats, mark

Häst, får

 Anna-Karin

akp_2@hotmail.com

Norska sidan när Funäsdalen

Stallplats, mark

Häst, åsna

Annelie Apelman

apelman@hotmail.com

073-8089908

Uddevalla

Stallplats, mark

Häst

Anna Storbacka

annastorbacka@hotmail.com

072-0328031

Kopparberg

Stallplats, mark

Häst

Jenny Falkemar

falkemar.jenny@gmail.com

076-1063106

Söderköping

Stallplats, mark

Häst

Susanne Pettersson

petterssonsusanne1968@gmail.com

070-5442933

Lindesberg

Stallplats, mark

Häst

Susanne Frode

stalltibyborg@gmail.com

076-1666561

Uppsala

Stallplats, mark

Häst





 

Anmäl intresse för att upplåta stallplats / betesmark

Dina uppgifter publiceras kostnadsfritt på vår webbplats. Förmedlingen bygger på att du som stall- /markägare fyller i en intresseanmälan så att djurägare kan ta kontakt med dig på ett enkelt sätt.




Plats * (obligatorisk)
Multiple selection






Djurhållare i behov av stallplats / betesmark

Djurhållare

Kontaktuppgifter

Geografiskt område

Antal platser / areal

Djurart
















 

Anmäl behov av stallplats / betesmark

Dina uppgifter publiceras kostnadsfritt på vår webbplats. Förmedlingen bygger på att du som djurhållare fyller i en intresseanmälan så att stall- /markägare kan ta kontakt med dig på ett enkelt sätt.




Jag har behov av * (obligatorisk)
Multiple selection





Kontakt